Co zrobić gdy roślina łamie się pod własnym ciężarem?

0

Często zdarza się że ciężar owoców lub kwiatostanów roślin jest tak duży że gałęzie dosłownie łamią się pod ich ciężarem. Oczywiście tym bardziej jest to prawdopodobne im lepszym growerem jesteś, chociaż ma na to wpływ dużo więcej czynników. Złamanie się gałęzi niestety może pozbawić cię części plonu, co jak sądzę nie będzie ci na rękę. Tym gorzej jeśli roślin jest dużo i straty nie będą liczone w gramach plonu, a w dziesiątkach lub setkach gramów. Na szczęście jest wiele metod które pozwalają utrzymać nasze rośliny w pionie i zabezpieczyć ich gałęzie przed połamaniem.

#1 Tyczki bambusowe

Tyczki bambusowe świetnie sprawdzają się jako podpory dla ciężkich gałęzi, kwiatów i owoców roślin. Są wielokrotnego użytku, bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć dzięki czemu nie rozkładają się wbite w wilgotne podłoże. Za pomocą drutu ogrodniczego można przywiązać nawet do kilku gałęzi do jednej tyczki.

Jest to również dość tanie do zastosowania rozwiązanie. Po za tym dużym plusem tej metody jest to iż każda roślina ma swoje tyczki w swojej doniczce, co sprawia że możemy swobodnie zamieniać rośliny miejscami w namiocie czy wyciągać je z niego.

Tyki bambusowe do podpierania roślin
Tyki bambusowe do podpierania roślin

Niestety przy większej ilości roślin wbicie odpowiedniej ilości tyczek i podwiązanie do nich wszystkich gałęzi może zająć nieco czasu dlatego nie polecam tego rozwiązania osobom chcącym jak najmniej czasu poświęcać swojej uprawie. Również wbicie dużej ilości tyczek bambusowych w bryłę korzeniową może ją uszkodzić na tyle by spowodować u roślin stres.

#2 Rolki jojo

Rolki jojo to świetny, tani sposób na podtrzymanie pojedyńczych gałęzi i kwiatów. Posiadają haczyk wyciągany na zwijanej żyłce. Wystarczy zahaczyć go o gałązkę która potrzebuje wsparcia a drugi koniec zaczepić u góry boxa.

Rolka Jojo wsparcie dla roślin
Rolka Jojo wsparcie dla roślin

Rozwiązanie szybkie i pewne, a także proste w zastosowaniu. Jednak ma jedną wadę, przy większej ilości rozwiniętych rolek w boxie mogą one stworzyć plątaninę która może znacznie utrudniać wszelkie prace w growboxie lub growroomie.

 

Rolka Jojo do ciężkich roślin
Rolka Jojo do ciężkich roślin

#3 Siatka (scrog)

Zastosowanie siatki pozwala w szybki i prosty sposób podeprzeć wszystkie szczyty w boxie, jedna ważne jest aby użyć jej już pod koniec okresu wegetacyjnego lub zaraz na początku okresu kwitnienia. Pozwoli to roślinom przerosnąć swobodnie przez siatkę która automatycznie stanie się dla roślin podporą.

Niestety i siatka ma swoje wady. Gdy rośliny przerosną przez siatkę niemożliwe stanie się ich wyciągnięcie w growboxa lub growroomu. Wszystkie rośliny staną się jedną całością a dostęp do tych rosnących w środku będzie ograniczony do minimum.

 

Siatka elastyczna do growbox SCROG
Siatka elastyczna do growbox SCROG

To z kolei może spowodować że nie zwrócimy uwagi na jakiś problem, plagę lub atak szkodników który w ciągu kilku dni może rozwinąć się do stopnia w którym będzie już za późno na jakąkolwiek reakcję z naszej strony.

Siatka ma jednak sporo plusów, które w ogólnym rozrachunku raczej przyćmiewają jej minus, przez co bardzo często wybierana jest przez growerów jako support dla swoich ciężkich kwiatostanów(topów). Jeśli uprawiasz systemem scrog pamiętaj o odpowiednim ruchu powietrza nie tylko nad, ale i pod poszyciem.

#4 Podwiązanie drutem

Podwiązywanie drutem ogrodniczym do sufitu boxa lub pomieszczenia jest bardzo podbne do zastosowania rolek jojo, jednak rolki są nieco wygodniejsze, i szybsze w użyciu. Tak samo jak w przypadku rolek jojo, gdy podwiązanych szczytów jest dużo ilość drutów zaczyna przypominać pajęczynę która znacznie ogranicza to możliwość manipulacji przy roślinach. W mojej opinii to jedyna z najgorszych opcji pod względem wygody, jednak w dalszym ciągu skuteczna.

#5 Klatki do pomidorów

Klatki do pomidorów to szczególnie dobre rozwiązanie do upraw zewnętrznych, oraz większych upraw wewnątrz gdzie rośliny są dużych rozmiarów. Klatka wspiera wszystkie odrosty na raz, jej użycie nie pochłania dużo czasu i daje pewność że każda z gałęzi będzie odpowiednio wsparta.

Podpora dla roślin - metalowe kratki
Podpora dla roślin - metalowe kratki

Ich zaletą jest to że są wielokrotnego użycia, można je kupić lub zrobić samemu w bardzo prosty, szybki i tani sposób. Świetnie nadają się do dużych roślin rosnących outdoor, dają solidne wsparcie dla gałęzi które dodatkowo można przytwierdzić do klatki za pomocą drutu ogrodniczego lub sznurka. 

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego? Aeroponika? Hydroponika? A może wełna mineralna? Kokos?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Sprawdź koniecznie jakie herbatki aktywowane są najlepsze? 

Wpływ pH na wzrost roślin

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Dowiedź się jaki wpływ ma pH wody na twoje rośliny i jak zaradzić takim problemom?

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl