Indoor czy outdoor - co jest opłacalne?

0

Wielu początkujących growerów mających w planach uprawę własnych warzyw i owoców zastanawia się, jaki sposób uprawy jest bardziej opłacalny - czy jest to uprawa outdoor czy uprawa indoor? Ważnym czynnikiem jest też to, co pozwoli osiągnąć większe plony ale niższym nakładem finansowym? Zatem, jaki sposób uprawy jest najbardziej opłacalny? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Ryzyko związane z uprawą indoor

Jeśli porównamy uprawę indoor z outdoor pod względem ryzyka, to zarówno w kwestii utraty plonu przez potencjalnych złodziei, jak i odkrycia jej przez osoby trzecie, duży plus pod względem bezpieczeństwa ma uprawa indoor.

Pewnie nie jeden z was zastanawiał się kiedyś co się stanie gdy ktoś znajdzie poletko pełne pięknych, dojrzałych pomidorów? Oczywiście pomidory znikną. Uprawiając indoor, minimalizujemy do zera ryzyko kradzieży naszych roślin przez złodziei, co podczas uprawy outdoor niestety zdarza się dość często.

Uprawa pomidorów indoor
Uprawa pomidorów indoor

Po drugie do uprawy indoor dostęp masz jedynie Ty sam, oczywiście leży to w twojej kwestii aby tak było, jednak znacznie łatwiej jest zapewnić brak dostępu osób trzecich w przypadku uprawy indoor. W przypadku uprawy outdoor, szczególnie uprawy partyzanckie są niemal niemożliwe.

Ryzyko i zysk

Jednak jest też druga strona medalu, w przypadku odkrycia naszego ogrodu przez niepowołane osoby, w outdoor może i musimy pogodzić się ze stratą plonu, jednak stosunkowo mało prawdopodobne (ale wciąż możliwe) jest powiązanie ogrodu z naszą osobą i ewentualne konsekwencje z tego tytułu.

Natomiast podczas uprawy indoor, niestety w razie ewentualnej wizyty osób niepowołanych raczej nie możliwe jest aby uprawa nie była powiązana w jakiś sposób z naszą osobą, i niemal niemożliwym będzie uniknięcie ewentualnych konsekwencji.

Nakład finansowy na uprawę outdoor oraz indoor

To że zaczynając uprawę, nie ważne czy będzie to uprawa indoor czy uprawa outdoor, musisz zainwestować pieniądze - to oczywistość. Jak to mówią "z pustego i Salomon nie naleje". Jednak która inwestycja wymaga mniejszych nakładów finansowych ? Pomyślmy...

Oczywiście, że jest to uprawa outdoor, ale jak duża jest różnica w cenie? Czy uprawa indoor nie jest wygodniejsza? Dla wielu osób na pewno, jednak inni docenią kontakt z przyrodą, możliwość oddalenia się od miasta i przebywanie na łonie przyrody.

Chcąc uprawiać indoor musimy zacząć od kupna sprzętu, jeśli uprawa ma być jedynie na własny użytek kupno growboxa i niezbędnych akcesoriów powinno wynieść nie więcej niż 1,5-2 tysięcy złotych, przy czym większość z tego sprzętu to inwestycja długoterminowa.

Jedynie ziemia do uprawy i nawozy do uprawy, zużywają się dość szybko i będziemy musieli je częściej dokupować. Będziemy musieli do tego dodać jeszcze stały wydatek, którym będzie opłacenie rachunków za prąd. Przy tak małej skali nie będzie to duża kwota jednak będzie ona stałym i comiesięcznym wydatkiem, określimy ją jako około 50-100 zł miesięcznie.

Uprawiając outdoor nie musimy się martwić jakimkolwiek poborem prądu, zarówno za oświetlenie jak i pracujące 24/7 wentylatory, ponieważ wiatr również jest darmowy. Odpada nam również zakup growboxa, lampy do uprawy, wentylatorów i filtra węglowego. To wszystko z pewnością ucieszy tych nie lubiących inwestować dużej ilości pieniędzy, lub tych chcących zacząć domową uprawę nie mając dużej ilości pieniędzy do wydania.

Ile kosztuje domowa uprawa?

Podczas uprawy outdoor, jedyny wydatek jaki poniesiemy to koszt nasion, ziemi do uprawy oraz nawozów i środków ochrony roślin. Jednak to wszystko kosztuje znacznie mniej niż kompletny zestaw growboxMyślę że, outdoor który zaspokoi potrzeby większości użytkowników wymaga inwestycji nie większej niż 500 zł, a jeśli nie kupimy od razu nawozów z górnej półki, będzie można to zrobić tak naprawdę za grosze.

Oznacza to, że outdoor w kategorii inwestycji, zdecydowanie wygrywa dzięki temu że koszt rozpoczęcia uprawy jest znacznie niższy niż koszt rozpoczęcia uprawy indoor. Również koszt prowadzenia samej uprawy w przypadku outdoor'a jest znacznie niższy.

Czas wzrostu roślin w uprawie indoor i outdoor

Jak to mówią czas to pieniądz. Niestety, uprawa roślin to proces który nie trwa chwilę, musimy liczyć się z tym, że nie zbierzemy naszego plonu szybciej niż w około 2,5 miesiąca, a uprawiając rośliny pełno-sezonowe outdoor, uprawa może trwać nawet do 6 miesięcy.

W warunkach indoor uprawa trwa krócej, ponadto nie jest ograniczona porami roku, dzięki czemu w ciągu roku możemy dokonać wielu cykli uprawowych znacznie zwiększając wydajność naszej uprawy. Podczas uprawy indoor czas uprawy najszybszych odmian automatów to niewiele ponad 2 miesiące (około 70 dni od wykiełkowania do zbiorów).

Natomiast rośliny reagujące na zmianę światła, tzw. sezonówki, jesteśmy w stanie ścinać w około 3,5 miesiąca od wykiełkowania, jeśli tylko szybko zmienimy długość dnia z 18/6 na 12/12, co szybko zainicjuje kwitnienie. Oznacza to, że podczas uprawy indoor możemy dokonać 5 zbiorów w ciągu roku uprawiając automaty oraz do 4 jeśli uprawiamy odmiany pełnosezonowe.

Uprawa pomidorów indoor

To plusy, w porównaniu z uprawą outdoor, gdzie z odmian auto-kwitnących jesteśmy w stanie dokonać maksymalnie 2 zbiorów w ciągu sezonu i tylko 1 zbiorów uprawiając sezonówki. W tym przypadku uprawa indoor całkowicie bije na głowę uprawę pod gołym niebem. Ilość zbiorów dokonanych w roku z pewnością pozwoli na szybki zwrot kosztów za energię elektryczną oraz za cały sprzęt niezbędny do uprawy.

Ilość zbiorów z uprawy indoor i outdoor

Ilość zbiorów w przypadku uprawy indoor i outdoor jest zdecydowanie różna. Inaczej jest też on przeliczany. Podczas uprawy outdoor zawsze podajemy ilość plonu zebranego z 1 rośliny, uprawiając indoor również można podać ilość plonu z rośliny, jednak zdecydowanie bardziej interesuje nas plon zebrany z powierzchni (m2) growboxa lub z Wata mocy lampy.

Pozwala nam to lepiej przyjrzeć się wydajności całej uprawy, ale jak to policzyć? Jest to bardzo proste, jednak dla tych najbardziej "zielonych" w temacie już tłumaczę. Najpierw musimy wyliczyć powierzchnię naszego growboxa, jeśli posiadamy growbox o wymiarach podstawy 1 x 1 m czyli o powierzchni 1m2, mamy ułatwione zadanie, jeśli jednak growbox ma inne wymiary podstawy, np. 60 x 60 cm, musimy wykonać proste działanie 0,60 x 0,60 m = 0,36m2.

Teraz gdy znamy powierzchnię growboxa, mnożymy ilość plonu jaki zebraliśmy, załóżmy że jest to 200 g suszonych pomidorów. 200 : 0,36 =555,5 co oznacza że nasz plon z 1m2 to 555,5 g (całkiem dobry wynik). Plon z Wata liczymy podobnie, zakładając że nasza lampa ma moc 250 W a plon to również 200 g, wykonujemy wtedy obliczenie: 200 : 250 = 0,8g/W (przy lampach HPS całkiem nieźle).

Plon z rośliny nie ma większego znaczenia w uprawie indoor, ponieważ jedna osoba może uprawiać 2 rośliny na powierzchni 1m2, inna wciśnie do takiego growboxa 15, co sprawia że porównywanie plonu z rośliny indoor nie ma większego sensu, jednak plon z m2 lub Wata (jeśli używamy podobnego oświetlenia) zawsze jest dobrym porównaniem. Rośliny uprawiane outdoor, ze względu na dłuższy okres wegetacyjny zazwyczaj wydają większy plon, również brak ograniczeń co do ich wielkości ma na to wpływ.

Ilość plonu

Podsumowanie

A więc, jaki rodzaj uprawy bardziej się opłaca? Biorąc pod uwagę 3 czynniki które przed chwilą omówiłem, czyli ryzyko, nakład finansowy i czas, osobiście uważam że dużo bardziej opłacalna jest uprawa indoor. Na małą skalę uprawa indor jest praktycznie nie możliwa do wykrycia, daje dużo większą kontrolę nad roślinami i pewność zebrania plonu a także zapewnia dużo więcej zbiorów dokonanych w ciągu roku.

W przypadku uprawy outdoor ryzyko utraty plonu lub odkrycie roślin przez osoby niepowołane jest zbyt duże, dlatego zdecydowanie przeważa to szalę na korzyść uprawy indoor. Oczywiście wielu z was może się ze mną nie zgodzić, jednak wieloletnie doświadczenie w uprawie roślin i niejednokrotna utrata plonu nie pozwala mi na inny wniosek...

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl