Jak dobrać odpowiednią wentylację do growboxa?

1

Na początku parę słów wyjaśnień, dlaczego wentylacja w growboxie jest taka ważna (bo jest bardzo ważna) i do czego właściwie służy.

Dlaczego wentylacja jest taka ważna?

Wentylacja w growboxie zapewnia roślinom znajdującym się w namiocie dopływ odpowiedniej ilości dwutlenku węgla (CO2), dzięki któremu mogą prowadzić fotosyntezę. Proces ten jest kluczowy w całym rozwoju roślin. W przypadku niedoboru CO2 odbije się to na prowadzeniu procesu fotosyntezy a to z kolei na wzroście rośliny i na końcowym plonie.

Produkcja co2 dla roślin w growbox

Produkcja co2 dla roślin w growbox

Wentylacja zapewnia roślinom odpowiednią dla ich rozwoju temperaturę. Bez tego, rośliny poddane przez długie godziny sztucznemu oświetleniu z lamp mogłyby się po prostu przegrzać i zwiędnąć.

Trzecim czynnikiem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Rośliny i wilgotne podłoże uprawowe nieustannie oddaje wilgoć do otoczenia Wentylacja usuwa z growboxa ten nadmiar.

Gdzie powinny znajdować się otwory wentylacyjne w growboxie?

Otwory wentylacyjne prawie zawsze znajdują się na górze i na dole growboxa, a ich wielkość powinna być dostosowana do wielkości naszej uprawy i wielkości growboxa. W namiotach dostępnych w sprzedaży otwory wentylacyjne są już gotowe.

Dodatkowo możemy regulować ich średnicę za pomocą “ściągaczy”. W idealnej sytuacji otwory: wlotowy (na dole growboxa) i wylotowy (na górze), wentylacji powinny się znajdować na przeciwległych ścianach growboxa ale gdy zapewnimy odpowiedni obieg powietrza wewnątrz (wentylator mieszający), nie będzie to konieczne.

Należy pamiętać, że nagrzane od lampy powietrze unosi się do góry, w związku z tym wylot wentylacji albo filtr węglowy, który zasysa powietrze, powinniśmy umieścić właśnie na górze.

Otwory wentylacyjne w growboxie

Otwory wentylacyjne w growboxie

Oczywiście nie musicie się nad tym wszystkim zastanawiać jeżeli zamiast samemu składać pomieszczenie uprawowe, kupiliście gotowy zestaw growbox w specjalistycznym sklepie - w takim wypadku praktycznie zawsze macie pewność, że wybrano najbardziej optymalne rozwiązanie.

Wentylator mieszający wewnątrz growboxa - czy jest konieczny, czy warto instalować?

Odpowiadając w największym skrócie: tak. Ktoś może stwierdzić, że rośliny mogą sobie poradzić bez niego, jakkolwiek przecież nie chodzi ci o to, by ci cokolwiek w ogóle urosło, tylko o to, by rośliny obrodziły naprawdę obficie i by plon był możliwie wysoki. Prawda?

Wentylator mieszający Monkey Fan

Wentylator mieszający Monkey Fan

Wentylator mieszający wewnątrz boxa powoduje również wzmacnianie łodyg roślin. Będziemy mieli pewność, że roślina ni połamie się pod ciężarem własnych owoców.

Dzięki ciągłemu obiegowi powietrza ograniczamy również do niezbędnego minimum ryzyko powstania pleśni na owocach i kwiatach.

Dodatkowy ruch powietrza, oparty o drugie źródło (wentylator mieszający) powoduje, że warunki w growboxie jeszcze bardziej będą przypominały naturalne, a powietrze będzie lepiej “przemieszane”.

Jak dobrać wentylator do growboxa?

Wentylator w growboxie w dużym stopniu pozwoli ci zapewnić roślinom warunki możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych. W sklepach możesz kupić wentylatory kanałowe lub promieniowe.

Który z nich wybierzesz nie ma tak naprawdę wielkiego znaczenia. To, co cię powinno najbardziej zainteresować, to wydajność wentylatora, wyrażona w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) - tzn. jaką ilość powietrza jest dane urządzenie w stanie “przepompować” w ciągu godziny.

Dla roślin, które zamierzasz uprawiać prawdopodobnie optymalne by było, aby wentylator miał wydajność około ⅔ mocy żarówki HPS.

  • HPS 150W - wentylator 100m3/h
  • HPS 400W - wentylator 260m3/h
  • HPS 600W - wentylator 400m3/h

Warto zaznaczyć, że podane obliczenia zostały wykonane przy założeniu, że jako lamp w swoim growboxie użyjesz najpopularniejszego rozwiązania, jakim są lampy HPS. Przy CFLach, lampach LEDych czy innym, rzadziej stosowanym oświetleniu podane wartości mogą się różnić, gdyż lampy te zazwyczaj w dużo mniejszym stopniu nagrzewają powietrze wewnątrz growboxa. W przypadku oświetlenia CFL bądź LED najczęstszym problemem nie będzie przegrzanie roślin, tylko walka z nadmierną wilgocią

Wentylator HPS 1000w

Wentylator HPS 1000w

Jakkolwiek w tym ostatnim punkcie pojawia się “mały haczyk”. Producenci wentylatorów, zwłaszcza w przypadku chińskich "no-nameów”, często zawyżają informację o mocy przerobowej danego wentylatora. Można więc bardzo łatwo się wkopać. Unikniesz tego kupując markowy sprzęt z renomowanych źródeł, najlepiej specjalistycznych sklepów dla growerów.

Jak i gdzie zamontować wentylator wyciągowy w growboxie?

Najczęściej montuje się go przy górnym otworze wentylacyjnym. Bardzo ważny jest jego solidny montaż. Równie ważne jest aby wykluczyć ewentualne drgania i wibracje pracującego wentylatora przekładające się na hałas.

Gotowe namioty uprawowe które można kupić w growshopie posiadają pomocne paski z wytrzymałego materiału dzięki którym można skutecznie zawiesić wentylator. Dodatkowo srebrna taśma duct, bardzo ułatwi zadanie montażu wentylatora i kanałów wentylacyjnych.

Filtr węglowy do growbox neutralizujący zapachy

Filtr węglowy do growbox neutralizujący zapachy

Głośność wentylatora

Nawet jeśli zamontujesz go w growboxie idealnie, to wentylator wciąż może być źródłem niepożądanego hałasu. Zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że będzie on pracował przez wiele tygodni praktycznie bez jakichkolwiek przerw. Problem ten w łatwy sposób rozwiążą tłumiki akustyczne.

Jeśli chodzi o profesjonalistów, to różni growerzy wybierają różne modele i jest to często sprawa przede wszystkim budżetu, jaki są w stanie na nie przeznaczyć i ich gustu estetycznego. Najbardziej polecanym i optymalnym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie dwóch tłumików: przed i za wentylatorem. Powinny one w części bądź całkowicie wytłumić wydobywający się hałas.

Innym rozwiązaniem jest użycie regulatora poziomu obrotów wentylatora. Wentylatory wyciągowe wysokiej jakości zazwyczaj mają już takowy wbudowany fabrycznie jednak w przypadku tańszych modeli, jeżeli chcemy obniżyć wydajność wentylatora tym, samym zmniejszyć hałas, regulator trzeba dokupić. Pamiętaj jednak, że zmniejszając poziom obrotów, zmniejszasz ilość powietrza jakie jest w stanie wentylator “przepompować” w ciągu danego czasu.

Jak sobie poradzić z zapachem z growboxa?

Wiele roślin jak również nawozów wydziela z siebie zapach, którego możesz z różnych powodów nie chcieć czuć na co dzień w pomieszczeniu, w którym ustawiony jest twój growbox. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego zapachu jest zamontowanie filtra węglowego. Poprawne zainstalowanie i użytkowanie filtra pozwoli na wyeliminowanie zapachu w 100%

Filtr węglowy do growboxa

Filtr węglowy do growboxa

Jak wybrać odpowiedni filtr węglowy do growboxa?

Jeśli kupujesz sprzęt w specjalistycznym sklepie to albo będzie już on w zestawie, albo też poproś sprzedawcę by ci dobrał odpowiedni. Jeśli sprawę musisz załatwić sam musisz wziąć pod uwagę trzy czynniki:

  • filtr węglowy powinien mieć taką samą średnicę, jak zamontowany w growboxie wentylator i przewody wentylacyjne - w przypadku innej średnicy można stosować przejściówki ale może to wpłynąć na zwiększenie hałasu
  • wydajność filtra węglowego musi być większa niż wentylatora (jest tak samo wyrażana w m3/h, odpowiednią informację powinieneś znaleźć w opisie produktu lub na opakowaniu)
  • ogólna wielkość filtra - musisz najzwyczajniej w świecie być w stanie go zmieścić w swoim growboxie bez upychania go na siłę. Pamiętaj, że do filtra montujemy przewód wentylacyjny, który też zajmie trochę miejsca.

Gdzie montujemy filtr węglowy?

Masz dwie możliwości - za lub przed wentylatorem. Jeżeli masz możliwość to zdecydowanie polecamy instalację przed wentylatorem. Po pierwsze zwiększy to żywotność filtra a po drugie zwiększy wydajność wentylatora - powietrze łatwiej jest ciągnąć niż pchać.

Jak połączyć wentylator, filtr węglowy i otwory wentylacyjne?

Zazwyczaj robi się to za pomocą przewodów wentylacyjnych, które mają średnicę od 100 mm do 315 mm. Najlepiej dobierz filtr, przewody i wentylator o tej samej średnicy przyłącza fi.

Wentylator Duct do growboxa

Wentylator Duct do growboxa

W razie konieczności, gdy dane elementy nie odpowiadają sobie nawzajem (i co za tym idzie musisz użyć różnych przewodów) możesz skorzystać z przejściówek i redukcji. Przewody wentylacyjne montuje się za pomocą opasek zaciskowych albo wyżej wspomnianej taśmy duct do filtra i do wentylatora.

Dodatkowy dwutlenek węgla

Zazwyczaj dwutlenku węgla w powietrzu, które dostaje się do growboxa jest wystarczająco dużo, aby twoje rośliny mogły się prawidłowo rozwijać i wydać dorodny plon. Doświadczeni growerzy często jednak dodatkowo nasycają powietrze w growboxie dwutlenkiem węgla, po to, aby dać dodatkowego “kopa” roślinom.

Dwutlenek węgla co2 tabletki

Dwutlenek węgla co2 tabletki

W tym celu używają dostępnych w specjalistycznych sklepach - rozpuszczalnych w wodzie tabletek z CO2, mat CO2, generatorów z grzybnią i używają profesjonalnych butli z CO2 (rozwiązanie stosowane w większych uprawach roślin).

Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie domowym sposobem własnego CO2 poprzez fermentację odpowiednich składników. Filmiki instruktażowe jak taką miksturę przyrządzić znajdziecie na YouTube.

Komentarze do wpisu (1)

26 stycznia 2018

Hmmm wyzwanie .

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl