Jak obniżyć temperaturę w growboxie ?

0

 

Wielu growerów uprawiających indoor, czyli w pomieszczeniach pod sztucznym oświetleniem musi radzić sobie z problemem jakim jest temperatura generowana przez lampy. Idealna temperatura do uprawy roślin to około 26-27 stopni Celsjusza, jednak lampy potrafią ogrzać growbox czy growroom nawet do ponad trzydziestu czy nawet czterdziestu Stopni Celsjusza co często kończy się śmiercią roślin lub dużo mniejszym plonem niskiej jakości. Sposobów na jej obniżenie jest kilka, od tanich po drogie, od mniej do bardziej skutecznych. Postaram się opisać wszystkie z nich wraz w wadami, zaletami, ceną a także zastosowaniem w konkretnym przypadku.

 

Odbłyśniki wentylowane:

Odbłyśniki wentylowane takie jak np. spudnik, daystar czy najtańszy z nich cooltube to zdecydowanie jedno ze skuteczniejszych rozwiązań jeśli chodzi o obniżenie temperatury w growboxie. Nadają się one do użycia z lampami HPS i MH. Działają one w dość prosty sposób, zamknięty odbłyśnik wpina się w system wentylacyjny co sprawia że większość ciepła usuwana jest po za pomieszczenie uprawowe za pomocą wentylatora. Jest to skuteczne i dość tanie rozwiązanie którego koszt waha się od 119 zł do niemal 1000 zł w zależności od marki, rozmiarów i jakości takiego odbłyśnika. Cooltube są tanie, jednak zwykle wyposażone są w dość mały odbłyśnik który jest skuteczny jedynie przy mniejszych powierzchniach. Przy większych growboxach lub growroomach warto zastanowić się nad zakupem odbłyśnika Xtrasun, Spudnik lub Raptor.

Wentylacja w growboxie

odbłyśnik cool tube

 

Wydajniejsza wentylacja:

Kolejnym sposobem na obniżenie temperatury w naszym growboxie lub growroomie jest zwiększenie wydajności naszej wentylacji. Jest to rozwiązanie od taniego po średnio-drogie w zależności od skali projektu. Jednak jego skuteczność może okazać się zbyt niewystarczająca. Mocniejszy wentylator wyciągający spisze się gdy temperatura jest za wysoka jedynie o kilka stopni, i tylko wtedy gdy pomieszczenie w którym znajduje się nasza uprawa nie jest ciepłe samo z siebie np. nagrzewające się latem poddasze.

 

Klimatyzacja, klimatyzatory domowe i typu split:

Klimatyzacja to zdecydowanie najdroższy ale i najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury w growboxie lub growroomie. Najdroższe zarówno w zakupie jaki i utrzymaniu ponieważ klimatyzator może zużywać nawet kilka tysięcy Watt energii elektrycznej. Ma jednak swoje plusy które w niektórych przypadkach sprawiają że staje się on jedynym rozwiązaniem.

  1. Jest to jedyny sposób na obniżenie temperatury gdy również po za growboxem jest gorąco. Np. gdy uprawiamy latem w gorącym klimacie.

  2. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu gdzie świeci kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lamp samą wentylacją jest trudne lub nawet niemożliwe. Po za tym wydajna wentylacja generuje bardzo dużo hałasu na co nie zawsze możemy sobie pozwolić.

Jeśli już zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, musimy wiedzieć iż istnieją ich 2 rodzaje. Klimatyzatory domowe, których wylot ciepłego powietrza można podłączyć np do okna lub kratki wentylacyjnej, oraz klimatyzatory z jednostką zewnętrzną tzw split. Te drugie zazwyczaj mogą podłączać jedynie fachowcy posiadający uprawnienia przez co najlepiej przemyśleć zakup zanim przerobimy piwnicę lub pokój na growroom. Klimatyzatory domowe można wstawić do naszego growboxa lub growroomu w każdej chwili jednak nie mają one takiej mocy chłodzącej jak typu split.

klimatyzator typu split growbox

 

growbox klimatyzator pokojowy

Lampa LED lub świetlówka energooszczędna CFL zamiast HPSa ?

Kolejnym ze sposobów na obniżenie temperatury w growboxie lub growroomie jest zrezygnowanie z oświetlania naszej uprawy lampami sodowymi i przejście na oświetlenie LED lub CFL. Lampy CFL świetnie sprawdzą się na mniejszych powierzchniach do około 0,5 m2. W większych growboxach staną się one nieskuteczne, jednak przy małych uprawach na użytek własny ten rodzaj oświetlenia będzie świetnym wyborem. Po pierwsze ze względu na niską temperaturę pracy, po drugie stosunkowo niską cenę zakupu oraz koszty utrzymania(pobierają mało energii elektrycznej). Po za tym lampy CFL mają wbudowany układ zasilający co sprawia że są proste w podłączeniu(wystarczy wkręcić je w oprawkę) – idealne źródło światła dla początkujących ogrodników.

Lampa LED do uprawy roślin Growspec

Lampa CFL do Growboxa

Jeśli chodzi o lampy LED to spiszą się one zarówno w przypadku małych upraw jak i tych dużych. Dzięki niskiej temperaturze pracy i wysokiej skuteczności powoli stają się one co raz bardziej doceniane przez growerów na całym świecie. W zasadzie jedyną wadą oświetlenia LED jest wysoki koszt zakupu, jednak koszt ten bardzo szybko się zwraca. Technologia LED rozwija się niemalże z dnia na dzień dlatego z roku na rok powstają coraz to bardziej wydajne lampy LED do uprawy roślin. Na chwilę obecną największą popularnością i uznaniem cieszą się panele LED oparte na diodach COB. Te dużej mocy diody pozwalają growerom osiągać plony nieosiągalne pod innymi ledami.

 

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych.

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego ? Aeroponika ? Hydroponika ? A może wełna mineralna ? Kokos ?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz na świecie.

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Duża ilość pokarmu oraz tlenu pozwala mikroorganizmom na rozmnażanie się w szybkim tempie. Powodzenie upraw organicznych zależy głównie od mikroorganizmów takich jak: bakterie czy grzyby które to rozkładają materię organiczną na składniki bezpośrednio przyswajalne dla roślin.

Wpływ ph na wzrost roślin.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Odczyn pH czyli odczyn kwasowości gleby, odpowiada za przyswajalność pierwiastków przez rośliny. Gdy gleba ma zbyt wysoki lub zbyt niski odczyn pH, wtedy niektóre pierwiastki stają się przez nie niemożliwe do pobrania i stąd właśnie pojawiają się niedobory.

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl