Jak podnieść lub obniżyć wilgotność w growboxie ?

0

Utrzymanie parametrów uprawy w odpowiedniej normie dla naszych roślin, to nie lada sztuka dla początkującego growera. Powiedzmy sobie szczerze, warunki w jakich rosną nasze rośliny odgrywają kluczową rolę w tym czy zbierzemy zadowalający nas plon, oraz jaka będzie jego jakość. Wilgotność powietrza w growboxie to bardzo ważny ale często pomijany aspekt podczas uprawy roślin indoor. Gdy będzie ona za duża, możemy stracić sporą część plonu w wyniku rozwoju pleśni, to też może negatywnie wpłynąć na jakość naszego plonu.

Zbyt niska wilgotność w growboxie, powoduje spowolnienie tempa wzrostu, może również powodować deformację liści. Szczególnie u młodych roślin zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza jest bardzo ważne. Siewki i młode sadzonki powinny mieć zapewnione około 70% wilgotności powietrza które pozwoli im na szybki i zdrowy rozwój. Ale w jaki sposób tę wilgotność kontrolować? Sprawdź nasz artykuł a dowiedz się więcej!

Zbyt niska wilgotność w growboxie

Zbyt niska wilgotność w growboxie to bardzo prosty do wyeliminowania problem. Gdy możemy sobie pozwolić na kilkustopniowy, równoczesny wzrost temperatury powinno wystarczyć delikatne zmniejszenie wydajności wentylacji. Nie jest to jednak w pełni skuteczny sposób a raczej półśrodek.

Tak samo jak spryskiwanie wodą spryskiwaczem jest jedynie półśrodkiem, ponieważ podnosi wilgotność na maksymalnie 15 minut, więc nawet kilkukrotne w ciągu doby zraszanie roślin na niewiele się zda. Częste wahania wilgotności zamiast pomóc mogą jedynie bardziej zestresować rośliny które nie lubią ciągłych wahań warunków.

za niska wilgotnosc w growboxie

W przypadku małych sadzonek możemy zastosować szklarenkę, która co prawda nieco ograniczy wymianę powietrza, jednak skutecznie zwiększy wilgotność. Jednak w przypadku większych podrośniętych roślin tak na prawdę jedynym skutecznym rozwiązaniem na podniesienie wilgotności będzie zastosowanie ultradźwiękowego nawilżacza powietrza.

Nawilżacz powietrza to urządzenie generujące parę wodną za pomocą membrany, która wchodząc w drgania powoduje rozszczepianie wody w wilgotną i chłodną mgiełkę. Większość nawilżaczy ma możliwość regulacji mocy, co pomoże nam dostosować moc nawilżacza tak by zapewnić naszym roślinom idealne warunki.

nawilzacz powietrza do growboxa
Nawilżacz powietrza do growboxa

Zbyt wysoka wilgotność w growboxie

Zbyt wysoka wilgotność może być zdecydowanie bardziej fatalna w skutkach, szczególnie podczas fazy kwitnienia roślin. Może znacznie obniżyć jakość naszego plonu lub co gorsza doprowadzić do rozwoju szarej pleśni w kwiatach, co może nas pozbawić tegoż plonu. Poza tym, wilgotność powyżej 70% może zmniejszyć skuteczność działania filtra węglowego, co może spowodować problemy z zapachem...

osuszacz powietrza do growboxa
Osuszacz powietrza do growboxa

Moim zdaniem, trudniej jest obniżyć wilgotność aniżeli ją podnieść, na szczęście nie jest to nie możliwe. Po pierwsze, warto zacząć od małych rzeczy, użycie keramzytu na powierzchni podłoża w doniczkach skutecznie ograniczy parowanie z doniczek i pozwoli obniżyć wilgotność powietrza o kilka procent.

Kolejnym krokiem w celu obniżenia wilgotności, będzie usunięcie części liści, oczywiście nie mówię o wszystkich liściach. Pozbycie się paru, tych najmniej potrzebnych z samego dołu, nie tylko nie zaszkodzi roślinie ale wręcz pomoże jej. Usuwając niedoświetlone dolne liście pomożemy roślinie odciążając ją energetycznie, poprawimy cyrkulację powietrza i oczywiście nieco obniżymy wilgotność, zmniejszając powierzchnię parowania.

Następnym krokiem jaki możemy poczynić, będzie włączenie dodatkowego wentylatora mieszającego i jeśli to tylko możliwe, zwiększenie wydajności wentylatora wyciągającego/kanałowego. Takie zabiegi powinny skutecznie obniżyć wilgotność w growboxie, jednak jeśli pomieszczenie gdzie stoi nasz growbox jest w całości wilgotne, np. jest to wilgotna piwnica, to będziemy musieli pogodzić się z przymusem użycia osuszacza powietrza.

Wentylator mieszający do growboxa
Wentylator mieszający do growboxa

Osuszacz powietrza to urządzenie (w zależności od jego wydajności) które jest w stanie pochłonąć z powietrza od kilku, do nawet kilkunastu litrów wody. Wyjątkowo skutecznie osuszy pomieszczenie i da nam możliwość bezproblemowej uprawy.

Podsumowanie

Podsumowując, zapewnienie odpowiedniej wilgotności w growboxie pozwoli utrzymać zdrowy rozwój naszych roślin i pozwoli uniknąć problemów z szarą pleśnią czy innymi chorobami grzybowymi tj. mączniakiem rzekomym. Na szczęście podwyższenie lub obniżenie wilgotności w growboxie jest stosunkowo proste i zazwyczaj nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl