Jak przygotować sadzonki przed outdoorem?

0

Sezon outdoor zbliża się co raz bliżej. Growerzy uprawiający swoje rośliny outdoor (czyli na dworze) w pocie czoła szukają odpowiednich miejscówek by ulokować swój mały ogródek. Szybsi, zajmują się już przygotowaniem miejsc lub jedynie czekają na lepszą pogodę by wysiać pierwsze nasiona. No ale, co po wysianiu nasion? Czy można wysadzać małe kiełki prosto na przygotowane miejsce? Czy może lepiej przygotować zdrową i silną, nieco podrośniętą sadzonkę w domu i wysadzić ją na zewnątrz po jakimś czasie? Co zrobić by sadzonka nie cierpiała z powodu niedoboru światła? Ten artykuł powinien odpowiedzieć wam na wszystkie pytania dotyczące przygotowania sadzonek przed sezonem outdoor, zapraszam do czytania.

Wrzuciłem nasiona do wody, co dalej?

Nasiona przed kiełkowaniem warto namoczyć w wodzie (np. w szklance lub kieliszku) przez okres około 24 godzin. Woda powinna być świeża, nie powinna zawierać chloru i powinna mieć temperaturę pokojową.

Namaczanie nasion przed wysiewem

W celu zapobiegnięcia rozwoju szkodników i patogenów, warto dodać do wody w której namaczamy nasiona niewielką ilość (kilka kropel) wody utlenionej. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii lub grzybów mogących mieć szkodliwy wpływ na kiełkujące nasiono.

Podłoże do kiełkowania i do małych sadzonek

Kiełki najlepiej posadzić w podłożu do kiełkowania lub mieszance ubogiej w składniki odżywcze np. ziemia Lightmix lub Canna SeedMix. Niska zawartość nawozów w ziemi do kiełkowania pozwoli na intensywny rozrost systemu korzeniowego.

Ziemia do wysiewu nasion sklep

Ziemia do wysiewu nasion Terra Seed Mix Canna

Zbyt wysoka zawartość nawozów w podłożu może spowolnić wzrost młodych sadzonek, zestresować sadzonki, a w skrajnych przypadkach nawet zabić kiełek. Dobrze, jeśli ziemia do kiełkowania nasion ma w sobie dodatek perlitu i substratu kokosowego.

Pozwoli to na doprowadzenie dużo większej ilości tlenu do korzeni, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Świetne są również krążki torfowe do kiełkowania lub tace, np. Easy Plug. Dobrym pomysłem będzie zaszczepienie mikoryzy w podłożu, która pomoże w ukorzenianiu i dalszym rozwoju rośliny.

Taca do wysiewu nasion Easy Plug
Taca do wysiewu nasion Easy Plug

Jak podlewać siewki lub młode sadzonki?

Młode rośliny są wyjątkowo wrażliwe na nadmiar lub niedostatek wody. W małej doniczce bardzo łatwo jest roślinę przelać lub wysuszyć. Najlepszym sposobem na podlewanie młodej sadzonki jest częste opryskiwanie jej i podłoża w doniczce, wodą ze spryskiwacza.

Pryskanie sadzonek Boom Boom Spray
Pryskanie sadzonek Boom Boom Spray

Pozwoli to, przez cały czas utrzymać lekko wilgotne podłoże bez możliwości przelania lub przesuszenia rośliny. Ponadto częste spryskiwanie pomaga podnieść wilgotność wokół rośliny, co na początku jej życia wspomaga rozwój.

Szklarenka, growbox, parapet czy balkon?

Gdzie najlepiej przygotować sadzonki na outdoor? W zasadzie każde z tych miejsc ma jakąś zaletę lub wadę. Przygotowując sadzonki w growboxie mamy większą kontrolę nad warunkami uprawy, dzięki czemu sadzonki szybciej urosną duże i silne.

Jednak przyzwyczajone do wyśrubowanych warunków w growboxie sadzonki, mogą spowolnić wzrost po przesadzeniu na outdoor. Również jeśli wysadzimy sadzonki na outdoor w chwili gdy dzień na dworze będzie znacznie skrócony względem fotoperiodu ustawionego pod lampą, rośliny pełno-sezonowe i semi-automaty mogą zacząć kwitnąć przedwcześnie a następnie zrewegować, co może znacznie zmniejszyć plon.

Wykiełkowane nasiona uprawa outdoor poradnik

Dlatego jeśli przygotowujemy sadzonki w growboxie, warto wysadzać je dopiero w maju, gdy dzień jest już wystarczająco długi. Balkon lub parapet pozwalają rozwijać się roślinie według naturalnej długości dnia i w podobnych warunkach w jakich będą rosły na dworze. Zapobiegnie to na pewno stresowi i w następstwie spowolnieniu rozwoju roślin.

Doświetlanie małych sadzonek

Jeśli zdecydujemy się na doświetlanie sadzonek lub ich odchowanie w growboxie, warto wybrać do tego celu odpowiednie oświetlenie. W przypadku małych sadzonek najlepiej sprawdzą się świetlówki energooszczędne, ledy lub szczególnie w przypadku większej ilości sadzonek – lampa MH czyli metalohalogenkowa.

 

Doświetlanie sadzone lampami przed outdoor
Doświetlanie sadzone lampami przed outdoor

Idealnie jeśli lampa ma dużą ilość barwy niebieskiej w widmie, czyli chłodnej barwie światła (powyżej 4000 Kelvinów) – stymuluje to krzewienie się sadzonek i świetny rozrost silnego systemu korzeniowego.

Hartowanie sadzonek przed wysadzeniem na zewnątrz

Jeśli przygotowałeś sadzonki na balkonie lub w warunkach zbliżonych do tych na zewnątrz lub na dworze i jest już dość ciepło, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak rosły one w growboxie, warto będzie je delikatnie przyzwyczaić do chłodniejszej temperatury na zewnątrz.

Sadzenie gotowych sadzonej na outdoor

Możesz to zrobić np. wystawiając sadzonki na balkon przez kilka dni, zaczynając od kilku godzin aż do pełnej doby. Zanim przesadzimy sadzonki na zewnątrz warto przetrzymać je w domu przez okres 2-3 tygodni. Pozwoli to na wykształcenie silnej bryły korzeniowej i kilku pięter liści.

Podrośnięta sadzonka będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz i łatwiej zaaklimatyzuje się po przesadzeniu.

Pierwsze dni na dworze

Przesadzając na zewnątrz warto wybrać mniej słoneczny dzień, a jeśli to nie jest możliwe, przesadź sadzonki wieczorem. Dzięki temu sadzonki nie doznają aż takiego stresu przez wysoką temperaturę, oraz unikniemy ryzyka przesuszenia. Przesadzając do wcześniej przygotowanego podłoża warto zaszczepić mikoryzę w strefie korzeniowej, a rośliny solidnie podlać.

Mikroza dla sadzonek symbioza korzenie
Biotabs - Mycotrex 

Po przesadzeniu na miejsce docelowe warto również wykonać oprysk preparatem redukującym stres u roślin np. Boom Boom Spray BioTabs. Wszystkie te zabiegi znacząco zwiększają szanse na przyjęcie się sadzonek i zapewnią szybki i zdrowy rozwój.

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego? Aeroponika? Hydroponika? A może wełna mineralna? Kokos?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Sprawdź koniecznie jakie herbatki aktywowane są najlepsze? 

Wpływ pH na wzrost roślin

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Dowiedź się jaki wpływ ma pH wody na twoje rośliny i jak zaradzić takim problemom?

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl