Jak zbudować growroom do uprawy indoor?

0

Growroom czyli pomieszczenie do uprawy indoor to sposób na hodowlę roślin na znacznie większą skalę niż w typowym growboxie – namiocie do uprawy. Przestrzeń do uprawy indoor typu growroom można stworzyć w szopie, piwnicy, garażu jak również w pokoju. Jak zatem zagospodarować takie pomieszczenie pod kątem hodowli roślin?

Miejsce na growroom

Decydując się na stworzenie growroomu wybieramy oczywiście przeznaczone do tego celu pomieszczenie. Jego wymiary determinują wiele czynników, takich jak min.: ilość światła i roślin oraz wydajność wentylatorów czy innych urządzeń do kontroli upraw.

Growroom

Growroom

Przestrzeń, w której zamierzamy stworzyć growroom powinna być schludna i czysta. Dlatego zanim zaczniemy montaż instalacji oraz podłoża warto najpierw oczyścić ją wybielaczem albo środkiem dezynfekującym, aby zabić niebezpieczne dla uprawy roślin bakterie. Dzięki temu zabiegowi wszelkie robaki i szkodniki nie zainfekują grow roomu a tym samym nie zagrożą one naszym roślinom.

Od growboxa go growroomu

Uprawa roślin w growroomie do uprawy indoor to kosztowne wyzwanie, pochłaniające między innymi zużycie mediów napędzających system oświetlenia i wentylacji. Jednak główną korzyścią tego typu upraw jest, to że dobrze stworzony growroom może zapewnić nam obfite plony. Uprawiane w ten sposób rośliny nie będą też narażone na choroby, pleśń i szkodniki, tak jak w przypadku upraw outdoor.

Skonfigurowanie growroomu wcale nie należy do łatwych. Dlatego początkujący growerom zaleca się rozpoczęcie swojej przygody z uprawą roślin od growboxa. To właśnie mały lub średni namiot do uprawy może być wstępnym i bardzo cennym doświadczeniem w stworzeniu zamkniętego ekosystemu do hodowli roślin.

Growboxy można samodzielnie zbudować lub kupić w pełni wyposażone. Jedną z największych zalet growboxa jest to, że hodowca ma pełną kontrolę nad środowiskiem w środku. Dzięki temu znacznie łatwiej jest kontrolować cykl oświetlenia, wilgotność, zapach i ciepło.

Optymalne środowisko w growroomie

Decydując się na stworzenie growroomu należy pamiętać o tym, że ogólną ideą jest stworzenie ekosystemu, w którym rośliny będą dobrze się rozwijać. Fotosynteza to złożony, wieloetapowy proces, w którym rośliny przekształcają energię światła w energię chemiczną potrzebną do wzrostu.

Odblysnik wentylowany Garden Highpro Maxlight

Odbłyśnik wentylowany Garden Highpro Maxlight

W tym procesie dwutlenek węgla (wydychany przez wszystkie żywe organizmy) zamienia się w tlen (który jest wdychany przez wszystkie żywe organizmy) i w efekcie tym lepsza jest ilość i jakość produkcji, czyli tak zwany „plon”.

Oświetlenie growroomu

Najważniejsze dla wzrostu roślin jest oczywiście światło. Dlatego konieczne jest zainstalowanie wystarczająco wydajnych i skutecznych lamp, ale także stworzenie tak zwanych odbłyśników, które zapewnią równomierne rozkład światła na rośliny.

W celu odpowiedniego odbijania się światła, na lampach można zamocować odblaskowe kaptury (odbłyśniki), a do ścian przykleić folie odblaskowe (folia czarno-biała). Mogą to również być farby do ścian, świetnie sprawdzi się tutaj biały kolor.

Pomieszczenie na growroom powinno być całkowicie szczelne dla światła. Dzięki temu można dokładnie określić godziny światła i godziny ciemności. W fazie wegetacji  rośliny potrzebują 18 godzin światła i 6 godzin ciemności. Z kolei w fazie kwitnienia 12 godzin światła i 12 godzin ciemności.

Temperatura i wentylacja

System wentylacji i wentylator podobnie jak w groboxie pomaga w growroomie uniknąć przegrzania się roślin. Temperatura ma kluczowe znaczenie dla fotosyntezy roślin, a tym bardziej dla ich smaku jeśli uprawiamy zioła, owoce czy warzywa.

Warto zatem ustawić temperaturę na godziny jasne i ciemne. W czasie doświetlania temperatura powinna być wyższa niż w ciemności. Najlepsza temperatura to 77 stopni. Nie powinna spadać poniżej 64 lub mieć więcej niż 86. Lampy powinny zapewniać wystarczającą ilość ciepła w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać,że w nocy może być potrzebne dodatkowe ogrzewanie.

Odżywianie roślin

Również ważne jak wyposażenie growroomu jest odpowiednie odżywianie uprawianych w nim roślin. Warto zatem pamiętać, że odpowiednie światło, temperatura i wentylacja nie wystarczą do osiągnięcia odpowiedniego plonu bez użycia nawozów bogatych w składniki odżywcze.

Jednym z nich jest azot (N) – to bardzo ważny składnik dla wzrostu rośliny. Pomaga również w tworzeniu białek. Dlatego azot jest jednym z makroskładników odżywczych. Potas (K) z kolei jest składnikiem odżywczym używanym przez rośliny do aktywacji enzymów. Pomaga zrównoważyć zasolenie rośliny, pomocny jest też w otwarciu aparatów szparkowych i pomaga roślinie „oddychać” dwutlenkiem węgla.

Fotosynteza rośliny

Fotosynteza roślin

Fosfor (P) jest składnikiem odżywczym używanym przez rośliny do transferu energii i zarządzania komórkami, DNA, białkami i enzymami. Istnieje kilka różnych mieszanek składników odżywczych, których możemy używać. Ich wykorzystanie zależne jest od cyklu wzrostu roślin i powinniśmy uważać, aby nie dodawać zbyt dużo nawozów, żeby nie wypalić swoich roślin.

Biotabs zestaw nawozów
Biotabs zestaw nawozów

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl