Jak znaleźć miejsce do uprawy outdoor?

0

Jeśli planujesz swoją pierwszą uprawę outdoor, za pewne jednym z pierwszych pytań i zagadek przed jakimi staniesz będzie pytanie "Jak i gdzie znaleźć idealną miejscówkę do uprawy outdoor?". Będzie to jedna z pierwszych trudnych decyzji jakie będziesz musiał podjąć zaczynając uprawę, od tego wyboru zależy powodzenie twojego sezonu, bo źle wybrana miejscówka może zostać łatwo odnaleziona przez przypadkowe osoby które mogą różnie zareagować na widok twojego ogródka. Czym kierować się i gdzie szukać idealnego miejsca? Zapoznaj się z artykułem by się tego dowiedzieć!

Gdzie szukać miejsca do uprawy?

Oczywiście - jak najdalej od ludzi. Idealne są wszelkiego rodzaju nieużytki, nie uczęszczane przez ludzi łąki oraz bagna i tereny podmokłe. W okolicy nie powinno być widocznych śladów obecności człowieka takich jak śmieci, ścieżki, ambony myśliwych itp. Świetnym miejscem jest gęsta tarnina, trudno dostępna dla ludzi i większych zwierząt.

Zapewnia dobry kamuflaż ponieważ jest gęsta a jednocześnie nie ogranicza światła ponieważ nie rośnie bardzo wysoka. Dobrym miejscem są też wysokie trzciny, jednak powstają w nich widoczne ścieżki oraz występują w nich liczne zwierzęta, od saren po dziki.

Gdzie szukać miejsca na spota ?

Mają one jednak swoje plusy, zazwyczaj są to miejsca naturalnie wilgotne dzięki czemu nie musimy aż tak przejmować się podlewaniem naszych roślin. Miejsca te są gęste i w sezonie wegetacyjnym intensywnie zielone, co zapewnia dobry kamuflaż. Poza tym często są to duże połacie w których łatwo się zgubić, co utrudnia znalezienie naszego ogrodu.

Sadząc w takich miejscach warto mieć na uwadze możliwość wykrycia naszego spota z drona, co niestety przez popularność tych urządzeń zdarza się co raz częściej... Warto więc nie sadzić za dużo roślin w jednym miejscu tak aby nie były za bardzo widoczne. Śmieci zostawione na spocie również mogą zwrócić uwagę złodziei.

Miejsce na spota do uprawy
Miejsce na spota do uprawy

Czym się kierować przy wyborze miejscówki do uprawy outdoor?

Dobre miejsce na spota powinno być jak najlepiej nasłonecznione, jednak jednocześnie osłonięte, najlepiej przez roślinność o wysokości 2-3 m. Dzięki temu my oraz nasze rośliny, nie będziemy widoczni z daleka co zwiększy szanse na powodzenie naszej uprawy.

Dobrym znakiem jest obecność pokrzyw, co znaczy o zasobności gleby w azot. Warto rozkopać trochę glebę by zobaczyć jakiej jakości jest gleba. Super jeśli weźmiemy ze sobą prosty miernik pH do podłoża (polecam tester kropelkowy w połączeniu z wodą destylowaną) by sprawdzić czy gleba na spocie ma odpowiednie pH.

Jeśli gleba jest zbyt zasadowa lub za kwaśna będziemy o tym wiedzieli, a to pomoże nam podjąć odpowiednie kroki w celu wyregulowania odczynu pH gleby do odpowiedniego poziomu wystarczająco wcześnie.

Spot idealny
Spot idealny

Jakich miejsc unikać?

Najgorsze miejsca na spota to szkółki leśne, młodniki i lasy. Szkółki i młodniki nie rzadko są sprawdzane przez leśniczych, którzy raczej nie ucieszą się na widok naszego ogrodu między drzewkami. Lasy pełne są spacerowiczów i jesienią grzybiarzy, którzy w poszukiwaniu grzybów wejdą i sprawdzą każdy, nawet najbardziej dziki i zapuszczony skrawek lasu czy polankę.

Niestety w przypadku odkrycia naszego ogrodu przez takiego spacerowicza lub grzybiarza prawdopodobieństwo zniknięcia naszych roślin jest wyjątkowo wysokie.

Kilka cennych rad

Jeśli chcesz aby twoja miejscówka nie stała się łatwa do znalezienia, dbaj o to by jak najmniej rzucała się w oczy. Ogród musi wyglądać jak najbardziej naturalnie, nie może być żadnych widocznych śladów ingerencji ludzkiej. Widoczne siatki, donice itp. ułatwiają znalezienie spota przez potencjalnych złodziei lub inne niepowołane osoby.

Również śmieci pozostawione w okolicy mogą zdradzić naszą aktywność w okolicy, dlatego ze względu na szacunek dla środowiska, oraz własne bezpieczeństwo nie zostawiaj śmieci w okolicy spota. Idąc na spota starajmy się wybierać taką drogę by nie zostawiać widocznej ścieżki i regularnie zmieniać drogę którą uczęszczamy.

Nie pojawiaj się na miejscówce zbyt często, rośliny poradzą sobie bez twojego ciągłego nadzoru a zbyt częste odwiedziny na spocie mogą zwiększyć prawdopodobieństwo niepowodzenia uprawy.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany co do miejscówki na spota, polecam ci dowiedzieć się co jest bardziej opłacalne - indoor czy outdoor? Być może to rozwieje twoje wszelkie wątpliwości! 

Miejscowka do uprawy
Miejscówka do uprawy

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego? Aeroponika? Hydroponika? A może wełna mineralna? Kokos?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Sprawdź koniecznie jakie herbatki aktywowane są najlepsze? 

Wpływ pH na wzrost roślin

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Dowiedź się jaki wpływ ma pH wody na twoje rośliny i jak zaradzić takim problemom?

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl