Jaką doniczkę wybrać? Doniczki od A do Z

0

Z roku na rok oferta growshopów, czyli profesjonalnych sklepów ogrodniczych staje się co raz bardziej bogata. Nawet tak prosta z pozoru rzecz jak doniczka doczekała się wielu wersji i rodzajów. Doniczki do uprawy różnią się między sobą materiałem z jakiego są wykonane czy kształtem. Możemy wyróżnić doniczki plastikowe, gliniane i materiałowe, doniczki z siatki, doniczki foliowe, doniczki oddychające air-pot czy smart pot. Czym one się od siebie różnią, jakie z nich są najlepsze i jakie są między nimi różnice ? Zapraszam do czytania :)

#1 Zwykłe doniczki plastikowe

Zwykłe doniczki plastikowe są bardzo popularne wśród growerów. Nazywane również doniczkami produkcyjnymi lub szkółkarskimi. Mają wiele zalet, są tanie, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach a ponadto są bardzo łatwo dostępne.

Doniczka kwadratowa do uprawy growbox
Doniczka kwadratowa do uprawy growbox

Niestety mają jedną wadę, gdy tylko korzenie rośliny dotkną ścianki doniczki zaczynają one owijać się wzdłuż ścianek. W rezultacie zdecydowana większość korzeni obecna jest tylko przy ściankach doniczki podczas gdy wnętrze bryły jest niemal nie wykorzystane.

Poza tym w warunkach zewnętrznych doniczki takie bardzo nagrzewają się od słońca co może spowodować ograniczenie rozwoju bryły korzeniowej, stres roślin lub nawet ich śmierć jeśli korzenie nagrzeją się zbyt mocno. Tanie lecz niestety niezbyt dobre rozwiązanie.

#2 Doniczki Venti Pot (Hercules)

Doniczki Hercules, zwane również Venti-pot dzięki swojemu kształtowi oraz licznymi otworami na ściankach mają za zadanie stymulować rozwój bryły korzeniowej. Kształt doniczek Venti-pot został tak zaprojektowany aby odbijać korzenie w stronę wnętrza doniczki, a otwory pozwalają na lepsze dotlenienie bryły korzeniowej roślin. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza od standardowych doniczek plastikowych jednak wciąż nieco jej brakuje do ideału.

#3 Doniczki Smart Pot (materiałowe)

Doniczki materiałowe smart pot to moim zdaniem najlepszy rodzaj doniczki do uprawy roślin. Doniczki smart pot wykorzystują zjawisko zwane air-pruning w celu stymulacji rozwoju bryły korzeniowej. Doniczki smart pot zapobiegają owijaniu się korzeni wzdłuż ich ścianek oraz dostarczają maksymalnie dużo powietrza do korzeni.

Podczas uprawy outdoor doniczki te nie nagrzewają się tak bardzo jak ich plastikowe odpowiedniki co zapewnia dużo lepsze warunki do rozwoju zdrowej bryły korzeniowej. Air-pruning to zjawisko które zachodzi w chwili gdy korzeń dotrze do matreiałowej ścianki doniczki.

Doniczka Smart Pot oddychająca
Doniczka Smart Pot oddychająca 

Gdy korzeń próbuje przebić się przez materiał jego stożek wzrostu przysycha a korzeń na całej długości zaczyna się intensywnie krzaczyć. To sprawia że bryła korzeniowa jest gęsta i wykorzystuje niemal 100% objętości doniczki. W mojej opini doniczki smart pot to najlepsze możliwe doniczki do uprawy roślin.

#4 Doniczki oddychające Air Pot

Doniczki AirPot również wykorzystują zjawisko Air-pruningu. Ponadto ich kształt jest tak skonstruowany że doniczka pomaga "zawrócić" korzeniom w kierunku jej środka. Działa podobnie jak doniczka Smart-Pot, jednak w nieco inny sposób.

Specjalny kształt doniczki składający kolców skierowanych do zewnątrz i do wewnątrz oraz otwarte końcówki sprawiają że bryła korzeniowa roślin rozwija się nieprawdopodobnie lepiej niż roślin rosnących w zwykłych doniczkach.

Doniczka Air Pot do uprawy
Doniczka Air Pot do uprawy

W tych doniczkach niemal niemożliwe jest przelanie rośliny, jednak uważaj – w doniczkach Air-Pot ziemia wysycha dużo szybciej, podlewaj częściej i obficiej niż w zwykłych doniczkach. Świetne doniczki pozwalające pozytywnie wpłynąć na rozwój bryły korzeniowej, a tym samym na wielkość plonu.

#5 Doniczki z siatki

Ten rodzaj doniczek jest przeznaczony jest do uprawy roślin w systemach hydroponicznych i aeroponicznych. Pozwalają one na swobodne przerastanie przez nie korzeni roślin. Poza tym doniczki z siatki świetnie nadają się do uprawy roślin epifitycznych (rosnących na gałęziach drzew) które wymagają stałego dostępu tlenu do korzeni.

Doniczki koszyczki idealnie pasują do większości systemów hydroponicznych, również do tych robionych samodzielnie. Mogą być również wykorzystywane do kiełkowania i przesadzania małych sadzonek wraz z doniczkami redukując tym samym szok podczas przesadzania.

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl