Jaka ziemia do uprawy roślin ?

0

Ziemia - najpopularniejsze podłoże do uprawy roślin. Bije na głowę wszystkie inne podłoża uprawowe. Zresztą jak mogłoby być inaczej skoro jeszcze do niedawna było to jedyne znane ludziom podłoże służące do uprawy. Uprawa w ziemi jest najbardziej naturalną metodą, pozwala osiągnąć plon stosunkowo małym nakładem pracy i w prosty sposób.

Ziemia odpowiednia do uprawy roślin, charakteryzuje się wysoką zawartością próchnicy (widać to po czarnym kolorze ziemi) oraz pulchną strukturą, zapewniającą odpowiednią ilość tlenu korzeniom. 

Właściwości ziemi do uprawy roślin

Ważna cecha to bogate życie w glebie, ziemia musi być przepełniona mikroorganizmami, które dbają o równowagę i stabilność parametrów takich jak np. pH. Ziemia do marihuany w krajach w których uprawa jest legalna, ma też takie właściwości. Gleba wyjałowiona to gleba w której brakuje dwóch podstawowych rzeczy - próchnicy i mikroorganizmów. Wśród mikroorganizmów poza bakteriami glebowymi obecne są również grzyby i bezkręgowce takie jak np dżdżownice.

Producenci ziemi do uprawy indoor

Czołowi producenci z branży ogrodniczej prześcigają się wzajemnie w stworzeniu super-gleby. Podłoża firm takich jak: Canna, Plagron, Atami czy BioBizz to podłoża wręcz idealne.

Ziemia do uprawy kwiatów Canna Terra Professional MrGrow.pl Growshop Zabrze

Ziemia do uprawy kwiatów Canna Terra Professional

Charakteryzują się doskonałą pojemnością wodną, dzięki czemu roślinom nie grozi przesuszenie. Podłoża te są pulchne i bogate w tlen, dzięki wysokiej zawartości perlitu. Zawierają także najwyższej jakości nawozy, dzięki którym rośliny otrzymują dawkę składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu.

Nic dziwnego więc, że produkty tych firm, w Holandii czy w Kanadzie, często są stosowane jako ziemia do marihuany. W naszym kraju jest to jednak nielegalne dlatego nie polecamy łamania prawa.

Podłoże ziemia do uprawy roślin

Podłoże ziemia do uprawy roślin

Rodzaje ziemi do uprawy roślin

Mnogość podłoży do uprawy sprawia, że każdy grower znajdzie coś dla siebie. Podłoża zwykle dzielą się na te organicznei te nawożone składnikami mineralnymi. Możne je również rozdzielić ze względu na ilość składników pokarmowych dla roślin.

Ziemia typu lightmix - lekko nawieziona, zawierająca małą ilość składników pokarmowych. Tego typu podłoże jest odpowiednie do kiełkowania i małych sadzonek, które dopiero rozwijają swoją bryłę korzeniową.

Ziemia biobizz lightmix dla szczepek i sadzonek Mrgrow.pl growshop Zabrze

Ziemia Biobizz lightmix dla szczepek i sadzonek

Z kolei podłoża allmix, zawierają dużą ilość nawozów, wystarczającą na kilka tygodni życia roślin. Co bardzo istotne, większość tych podłoży ma idealny dla przeważającej ilości roślin, odczyn pH (5.8-6.6) a także są wolne od szkodników i patogenów.

Ziemia Plagron all-mix dla roślin podłoże uprawowe MrGrow.pl Zabrze grow shop

Ziemia Plagron all-mix dla roślin podłoże uprawowe

Ważnym aspektem jest również ilość ziemi jaką dajemy roślinom. Duża roślina wymaga odpowiedniej ilości gleby by móc odpowiednio wykształcić system korzeniowy - zdolny pobrać odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych.

Musimy pamiętać, że im więcej miejsca zapewnimy korzeniom rośliny tym większa ona urośnie i wyda większe plony. O ile roślinie nie przekraczającej 100 cm wystarczy standardowa doniczka o pojemności 11 l, to większym okazom należy zapewnić odpowiednio większy pojemnik.

Warto również zastanowić się nad użyciem keramzytu lub innego materiału ściółkującego tak, aby ograniczyć parowanie wody z doniczki i przesychanie, a w rezultacie jałowienie górnej warstwy podłoża.

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl