Jak skutecznie klonować rośliny - Poradnik

0

Rośliny rozmnażają się na dwa sposoby generatywnie czyli przez nasiona oraz wegetatywnie poprzez odkłady powietrzne, odrosty korzeniowe, podział bulwy itp. Rozmnażanie wegetatywne daje nam rośliny genetycznie identyczne jak roślina matka czyli roślina z której powstały. Jeśli chcemy powielić roślinę o odpowiadających nam cechach np. Charakteryzującą się nad przeciętnym plonem, lub niebywałą odpornością możemy ją sklonować. Klony(szczepki) możemy pobierać z niektórych roślin. Klony będą identyczne jak roślina matka, dzięki czemu możemy zapewnić stabilność produkcji.


Do udanego procesu klonowania potrzebne nam będą:

- żyletka, skalpel lub inne sterylne ostre narzędzie
- ukorzeniacz np. clonex gel
- taca uprawowa np. taca uprawowa Garland
- taca do ukorzeniania lub kiełkowania z gotowym podłożem Easy Plug
- szklarenka/propagator Garland
- spryskiwacz 
- w przypadku klonowania w pojemnikach możemy wykorzystać podłoża takie jak: coco (podłoże kokosowe), perlit, ziemię do ukorzeniania np. Plagron seeding, lub kostki z wełny mineralnej

Krok 1. Dobór rośliny matki

Aby pobrać klony roślina matka musi być dobrze rozrośnięta. Nie może być ona zaatakowana przez szkodniki lub choroby. Do pobrania klonów najlepiej wybierać gałązki z dołu i środka rośliny, powinny one posiadać przynajmniej kilka listków i przynajmniej jeden stożek wzrostu (miejsce z którego wyrastają liście).

Klony powinniśmy ścinać sterylnym, ostrym narzędziem. Najlepsza w tym celu będzie żyletka lub skalpel które przez ścięciem sadzonek powinniśmy przetrzeć spirytusem.

Roślina matka, gotowa by pobrać z niej klony.


Krok 2. Pobieranie Klona

UWAGA!! Nie powinniśmy do pobierania klonów stosować nożyczek ponieważ miażdżą one tkanki zmniejszając szanse na pomyślne ukorzenienie się sadzonek.

Klony ścinamy pod kątem 45° aby powierzchnia z której będą wyrastały korzenie była jak największa. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo pomyślnego ukorzenienia klonów warto użyć ukorzeniacza zawierającego odpowiednie hormony roślinne wspomagające ten proces.

Świetnym wyborem będzie ukorzeniacz w żelu Clonex Gel. Klony świetnie ukorzeniają się substracie kokosowym, perlicie, specjalnych propagatorach, kostkach wełny mineralnej czy odpowiedniej mieszance ziemi przystosowanej do tego celu.

Akcesoria przydatne podczas klonowania

 Przed umieszczeniem klonów w podłożu należy je odpowiednio namoczyć.

Nawadnianie podłoża uprawowego pod klony

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo udanego ukorzenienia klonów, warto przyciąć liście sadzonek o połowę tak aby ograniczyć powierzchnię parowania.

Przycinanie klonów

Niezbędne jest również utrzymanie podwyższonej wilgotności wokół klonów. W tym celu świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju szklarenki.

Szczep rośliny

Klony w szklarence

W zależności od rodzaju rośliny proces ukorzeniania trawa od kilku do kilkudziesięciu dni. W przypadku pomidora którego klonowaliśmy pierwsze oznaki ukorzenienia widoczne były po około 5-6 dniach czyli bardzo szybko.

klony z wypuszczonymi korzeniami

Krok 3. Przesadzanie do gruntu

Natomiast po około 10-ciu dniach sadzonki były gotowe do przesadzenia do gruntu.

Przesadzanie klonów

Przesadzanie klonów

Przesadzanie klonów

Ukorzenione już sadzonki możemy traktować jak rośliny dorosłe.

roślina w ziemi

Mam nadzieję że ten poradnik pomoże wam jak z możliwie największą skutecznością klonować rośliny. Keep it Growin !

Pozdrawiam Michał z MrGrow

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl