Najlepsze nawozy dla początkujących

0

 

Jednymi z najczęściej pojawiającymi się pytaniami na forach tematycznych są pytania jakie nawozy są najlepsze, a jeszcze częściej jakie nawozy są najlepsze dla początkujących ? O ile pierwsze z pytań nie jest wcale proste, i nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie to drugie, przynajmniej dla mnie jest proste. Ale do tego zaraz dojdziemy. Tak na prawdę nie ma nawozów lepszych lub gorszych, większość nawozów po prostu sprawdza się lepiej lub gorzej w rękach różnych osób. Tak na prawdę każda uprawa jest inna i to że coś sprawdziło się lub nie w jakimś konkretnym przypadku nic nie znaczy. Jeśli chodzi o nawozy najlepsze dla początkujących pierwsze co ciśnie mi się na usta to nawozy organiczne. Tak wiem, jestem "trochę" zakręcony na ich punkcie i zawsze uważam że są one lepsze od nawozów mineralnych, zwanych także nawozami sztucznymi ale jest tak dlatego iż mam ku temu swoje powody i trafne argumenty o których zaraz sobie porozmawiamy.

 

#1 Prostosta użycia:

W przypadku początkujących im prostsze  będą nawozy w użyciu tym lepiej. Tak naprawdę większość początkujących ogrodników nie ma ochoty ani wystarczającej wiedzy by zastanawiać się i kombinować której butelki z 10 różnych użyć w konkretnym momencie rozwoju rośliny. Również większość z nich nie będzie w stanie stwierdzić jakim niedoborem lub nadmiarem jest konkretne przebarwienie które pojawiło się na liściach kochanych roślin. Wypływanie na głęboką wodę i kupno zestawu 10 różnych odżywek będzie dla 99% początkujących po prostu strzałem w stopę i szybkim sposobem na rezygnację z hobby ze względu na porażkę lub efekty nie spełniające oczekiwań. Dlatego im prościej tym lepiej, osobiście polecił bym BioBizz Trypack składający się z 3 butelek. Nawozu na wzrost, nawozu na kwitnienie oraz dodatkowego stymulatora kwitnienia. Ten zestaw organicznych nawozów jest prosty w użyciu i zapewnia przyzwoite rezultaty jak za cenę około 46zł.

BioBizz trypack dla początkujących

Drugim trochę bardziej zaawansowanym zestawem, jednak dużo prostszy w użyciu niż się wydaje, a zapewniającym świetne rezultaty jest Zestaw Startowy BioTabs. W jego skład wchodzą 3 preparaty które mieszamy z ziemią lub substratem kokosowym przed posadzeniem roślin, oraz 2 których mieszaninę z wodą podajemy roślinie jedynie 2 razy w ciągu ich życia co sprawia że zestaw ten jest wręcz banalny w użyciu a tym samym klasyfikuje go jako najlepsze nawozy dla początkujących. Sprawia to nie tylko łatwość użycia ale również rezultaty, które są w mojej opinii imponujące. I mam na myśli nie tylko jakość plonu, czyli jego smak, zapach ale również jego ilość.

Zestaw startowy BioTabs

 

#2 Brak możliwości przedawkowania:

Bardzo dużą przewagą nawozów organicznych nad syntetycznymi jest niemal brak możliwości ich przedawkowania. To bardzo ważne ponieważ większość początkujących lubi dać swoim roślinom "nieco więcej" niż tego potrzebują co często jest fatalne w skutkach. Przenawożenie może mieć różne objawy, od delikatnej deformacji liści i problemów z pH spowodowanymi nadmiarem nawozów w glebie których roślina nie jest w stanie przetworzyć, aż po popalenie liści a nawet śmierć rośliny. Nawozy organiczne w większości są bardzo trudne w przedawkowaniu, czego oczywiście nie polecam robić. Jednak w przypadku podania dawki dwu lub trzykrotnie większej niż zalecana w przypadku nawozów organicznych nie uśmiercimy naszej rośliny (co nie znaczy że wyjdzie jej to na dobre).

 

#3 Brak potrzeby pomiaru pH i EC:

Nawozy mineralne (syntetyczne) aby być w pełni przyswajalne przez rośliny muszą być podane w roztworze odżywczym o konkretnym odczynie pH. Co więcej, nie bez znaczenia jest wtedy również odczyn pH podłoża w którym rośnie roślina. Gdy odczyn pH pożywki i podłoża będą nieodpowiednie roślina nie będzie w stanie pobrać składników odżywczych i wystąpią niedobory mimo tego iż nawozy podajemy. W przypadku uprawy organicznej o odpowiednie pH podłoża dbają mikroorganizmy żyjące w nim – bakterie i grzyby. Które również pomagają roślinie przyswajać składniki pokarmowe. To sprawia że bakterie odwalają za nas kawał roboty, co upraszcza nam cały proces.

Po za tym, używając nawozów organicznych nie musimy inwestować w drogie mierniki ph, co dla początkujących często jest problematyczne. Podczas uprawy organicznej również możemy zapomnieć o sprawdzaniu EC naszego roztworu odżywczego ponieważ organiczne nawozy nie zawierają soli które to EC podbijają.

 

#4 Brak potrzeby końcowego płukania tzw flusha:

Aby plon z naszej domowej uprawy był smaczny a nie smakował nawozami stosuje się technikę zwaną flushem lub tzw płukaniem. Polega ona na przelaniu doniczki w której rośnie roślina wodą w ilości 3 krotnej pojemności doniczki na 2 tygodnie przed planowanymi zbiorami. Pozwala to na wypłukanie resztek nawozów i pozostałości po nawozach z podłoża dzięki czemu nasz plon będzie przyjemny w smaku. Jeśli jednak używamy nawozów organicznych flush staje się zbędny, a wystarczy jedynie odstawić nawozy 2-3 tygodnie przed planowanymi zbiorami. Dzięki temu odchodzi nam sporo pracy, a także oszczędzamy wodę. Rośliny nawożone organicznymi preparatami wytwarzają również więcej terpenów czyli olejków eterycznych odpowiedzialnych za smak i zapach roślin co sprawia że plon staje się bardziej wartościowy.

 

#5 Długi okres działania:

Dużym ułatwieniem w uprawie jest długotrwałe działanie nawozów. Pozwala to na dłuższy czas zapomnieć o elemencie uprawy jakim jest nawożenie roślin. O ile łatwiejsze staje się podlewanie gdy nie musimy pamiętać o tym by dodać do wody nawozy a potem jeszcze wyregulować pH do odpowiedniej wartości ? No właśnie, ale czy istnieją nawozy które dodaje się tylko raz a potem się o nich zapomina ? Albo takie które mieszamy z podłożem i działają one do samego końca uprawy ?

Guanokalong nawóz z odchodów nietoperza

Tak ! Wspomniane już wcześniej nawozy BioTabs działają właśnie w ten sposób, po za nimi znajdzie się jeszcze kilka produktów które dodane raz będą działać przez cały okres uprawy. Będą to np nawozy Guanokalong w postaci proszków i pelletów przeznaczonych do mieszania z podłożem. W ich przypadku najprostsze będzie wymieszanie z podłożem odpowiedniej dawki Fish Powder a podczas kwitnienia wystarczy posypać ziemię w doniczce Guanokalong w proszku i Palm Tree ashes – ten sposób pozwoli używać jedynie czystej wody do podlewania a nawozy będą uwalniały się powoli przez cały okres uprawy. Dla najwyższej efektywności wraz z nawozami organicznymi warto stosować mikoryzę, jest to rodzaj grzyba żyjącego w symbiozie z rośliną który pomaga wchłaniać jej składniki pokarmowe z nawozów. Najlepsze z preparatów mikoryzowych jakie mogę polecić to np Mycotrex firmy BioTabs lub Great White od Plant Succes.

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych.

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego ? Aeroponika ? Hydroponika ? A może wełna mineralna ? Kokos ?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz na świecie.

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Duża ilość pokarmu oraz tlenu pozwala mikroorganizmom na rozmnażanie się w szybkim tempie. Powodzenie upraw organicznych zależy głównie od mikroorganizmów takich jak: bakterie czy grzyby które to rozkładają materię organiczną na składniki bezpośrednio przyswajalne dla roślin.

Wpływ ph na wzrost roślin.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Odczyn pH czyli odczyn kwasowości gleby, odpowiada za przyswajalność pierwiastków przez rośliny. Gdy gleba ma zbyt wysoki lub zbyt niski odczyn pH, wtedy niektóre pierwiastki stają się przez nie niemożliwe do pobrania i stąd właśnie pojawiają się niedobory.

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl