Ponowne użycie tego samego podłoża do uprawy

0

Większość growerów po każdej uprawie i zebranych plonach pozbywa się podłoża w którym rosły rośliny. Ma to swoje uzasadnienie ponieważ zazwyczaj podłoże jest już wyjałowione, mocno przerośnięte przez korzenie, a jeśli mieliśmy podczas uprawy problem ze szkodnikami lub chorobami roślin jest duże ryzyko że przeniesiemy je na nowe rośliny wraz ze starym podłożem. Jednak jeśli nie mieliśmy takich problemów, wiele rodzajów podłoża do uprawy można z powodzeniem i w prosty sposób poddać recyklingowi dzięki czemu możemy zaoszczędzić parę złotych na kupnie nowej ziemi do uprawy. Czy podłoże do uprawy nadaje się do wielokrotnego użycia i w jaki sposób przygotować je do następnej uprawy? Dowiecie się tego poniżej.

Czy ziemia nadaje się do ponownej uprawy?

Ziemia do uprawy o ile tylko uprawialiśmy z użyciem nawozów organicznych, nadaje się do ponownego użycia. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności musimy pozbyć się korzeni poprzedniej rośliny. Najprościej zrobić to rozrywając bryłę korzeniową na kawałki w rękach i wybrać korzenie ręcznie, jednak aby być dokładnym najprościej użyć sita do przesiewania ziemi.

Ponowne użycie tego samego podłoża do uprawy

Ziemia po uprawie jest wyjałowiona i pozbawiona wartości odżywczych i aby z powrotem wzbogacić ją w utracone składniki odżywcze musimy wzbogacić ją w próchnicę i materię organiczną. Najprostszym rozwiązaniem będzie wymieszanie ziemi z kompletnym preparatem BioSuper Mix Plagron lub Pre-Mix BioBizz.

ziemia do uprawy roslin
Ziemia do uprawy

Aby wzbogacić podłoże w utracony wapń i magnez a także mieć pewność że jego odczyn pH będzie w normie, niezbędny będzie także dodanie do naszej ziemi dolomitu w ilości 1 łyżki stołowej na każdy litr podłoża. Tak potraktowana ziemia powinna być nie gorsza od nowego podłoża prosto z worka. Oczywiście do ziemi możemy dodać o wiele więcej rzeczy takich jak np. mikoryza, bakterie glebowe czy bat guano na pewno nie zaszkodzi.

Substrat kokosowy - coco

Substrat kokosowy to wyjątkowo proste do recyklingu podłoże do uprawy roślin które bez przeszkód może być wykorzystywane wiele razy. Naturalnie jałowe włókno kokosowe wystarczy przesiać przez sito w celu pozbycia się korzeni roślin.

substrat kokosowy uprawa roslin
Substrat kokosowy do uprawy roślin

Następnie należy przepłukać je wodą o niskim EC np. wodą z filtra odwróconej osmozy do której opcjonalnie można dodać enzymów np. Cannazym Canna czy Hesi power zyme w celu lepszego oczyszczenia podłoża. Przed sadzeniem roślin wystarczy nawodnić coco pożywką o wyregulowanym pH. To w zasadzie wystarczy by przywrócić coco do stanu identycznego jak wtedy gdy kupowaliśmy je w growshopach.

Granulat ceramiczny (keramzyt) do hydroponiki

Granulat ceramiczny, nazywany również keramzytem, to podłoże często używane w hydroponicznej uprawie roślin. Również możliwe jest jego wielorazowe użycie bez jakiejkolwiek straty na jakości. Wystarczy pozbyć się korzeni roślin, porządnie wypłukać keramzyt, najlepiej w miękkiej wodzie np. z filtra RO. Tak potraktowany keramzyt nie będzie odbiegał niczym od tego wyciągniętego z nowego worka.

keramzyt hydroponika uprawa roślin growbox
Keramzyt (hydroponika) do uprawy roślin

Podłoże do uprawy Mapito

Mapito to stosunkowo nowe podłoże do uprawy roślin, wyjątkowo popularne w Holandii w której uprawy hydroponiczne wiodą prym. Jest to mieszanka drobnych kawałków wełny mineralnej i granulatu z pianki poliuretanowej. To typowe podłoże do uprawy hydroponicznej (pasywnej i aktywnej hydroponiki) zapewniające dobrą dawkę powietrza dla korzeni.

uprawa w hydroponice
Mapito - podłoże do uprawy w hydroponice

Oczywiście z powodzenie można je poddawać recyklingowi (możliwość ciągłego używania przez około 18 miesięcy). Aby zrecyklingować mapito, wystarczy jedynie usunąć większość korzeni roślin, przepłukać je wodą o niskim EC a następnie wodą o wyregulowanym pH. Banalne prawda?

Wełna mineralna w płatkach do uprawy roślin

Wełna mineralna w płatkach jest bardzo podobna do Mapito, jednak nie zawiera dodatku pianek poliuretanowych. Recykling przebiega tak samo jak w przypadku Mapito. W pierwszej kolejności usuwamy korzenie roślin, tyle ile potrafimy. Następnie płuczemy podłoże wodą o niskim EC (najlepiej wodą z filtra RO) a pod koniec nawadniamy wodą o wyregulowanym pH. Tak przygotowana wełna nadaje się do kolejnej uprawy.

Wełna mineralna w płatkach do uprawy
Wełna mineralna w płatkach do uprawy

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl