Uprawa roślin w hydroponice

0

Wiele ludzi spotkało się z pojęciem hydroponika, również moi znajomi. Za każdym razem jednak, kiedy podejmuję z nimi temat uprawy roślin w wodzie, np. staram się ich zachęcić do próby uprawy roślin na swoim parapecie, mam wrażenie, że temat ich przerasta. Ich oczy stają się przysłowiowo "okrągłe", a do realizacji samej uprawy po kolejnych pytaniach jest dalej, niż bliżej.

Poniższym artykułem o "hydro", chciałbym wam przybliżyć aspekty uprawy w wodzie a jednocześnie zachęcić do eksperymentów. Pokazać, że nie jest to fizyka nuklearna, a przy odrobinie opieki i pracy, rośliny odwdzięczają się bogatym plonem i łatwo wybaczają błędy w uprawie.

Czym właściwie jest uprawa roślin w wodzie? Zalety hydroponiki.

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin w specjalnej pożywce wodnej. Korzenie roślin rosną swobodnie w wodzie, a same rośliny są "zamocowane" w koszyczkachwełnie mineralnej bądź keramzycie. Dzięki temu, że korzenie w wodzie mogą się swobodnie rozrastać, rosną szybciej.

Nie napotykają oporu gruntu, jak w przypadku uprawy w ziemi, przez co przyrost części nadziemnej następuje szybciej – proporcjonalnie do korzeni. Składniki odżywcze trafiają bezpośrednio do korzeni, co dodatkowo stymuluje szybki wzrost roślin.

korzenie roślin w hydroponice

Korzenie roślin w hydroponice

Uprawa hydroponiczna była stosowana już w wiszących ogrodach Semiramidy w Babilonie, uznawanych za jeden z cudów świata, jak również przez Azteków w dzisiejszym Meksyku, w formie pływających tratw/ogrodów na rzece, na których uprawiana była żywność.

Wybór odpowiedniego systemu hydroponiki do domu

W roli małego systemu do domu, świetnie sprawdzają się systemy hydroponiczne z małym zbiornikiem na wodę jak WaterFarm. Jego kompaktowy rozmiar pozwala na ustawienie go w biurze, kuchni, szklarni czy też na balkonie.

Kolejnym kompletnym systemem jest niewielki Oxypot firmy Nutriculture. Pozwala on na uprawę roślin metodą DWC, czyli kultur głębokowodnych Jest on wykonany z wytrzymałego tworzywa i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

System hydroponiczny Oxypot

System hydroponiczny Oxypot

Na rynku dostępne są również przepływowe systemy, w których woda z pożywką spływa do zbiornika, po czym transportowana pompą ponownie zasila korzenie roślin.

Jest to rozwiązanie, które zaoszczędzi wodę na uprawę roślin i z pewnością pokochają je miłośnicy ekologii. Do takich systemów można zaliczyć mniejszy NFT Gro-Tank od Nutriculture, w którym można uprawiać kilka roślin równocześnie.

Dla miłośników większych upraw polecam system Wilma, składający się z dużego zbiornika o rozmiarach 113 x 113 cm, mieszczącego do 150 L wody oraz tacy do uprawy, na której możemy uprawiać 16 roślin jednocześnie.

System Wilma

System Wilma

Jak uprawiać w hydroponice?

Do udanej uprawy, oprócz gotowego systemu, potrzebujemy wody, najlepiej o niskiej wartości EC (poziom EC możemy zmierzyć konduktometrem). Podłączamy pompę powietrza z kamieniem napowietrzającym i przez kolejną dobę lub dwie napowietrzamy, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu.

Dodajemy do niej odpowiednią ilość nawozów i ponownie mierzymy EC. Tutaj warto pamiętać o zasadzie, że roślinom zawsze możemy dolać nawozów. Zbyt duża ilość nawozów może bezpowrotnie spalić nasze rośliny.

nawozy do hydroponiki na wzrost i kwitnienie

Nawozy do hydroponiki na wzrost i kwitnienie

Jeżeli korzystamy z keramzytu jako podłoża uprawowego, warto go dobrze przepłukać i zostawić w wodzie o ustabilizowanym pH (ok. 6,0) na dobę.

Wartość może się różnić w zależności od rodzaju roślin. Na sam koniec mierzymy pH naszej wody z nawozami oraz wartość EC i dokonujemy korekt pH na plus bądź na minus. Rośliny możemy kiełkować w koszykach do hydro od razu, w przygotowanym systemie w wełnie mineralnej i keramzycie.

Przy działającej już hydroponice, raz na miesiąc, warto cały system dobrze wyczyścić, aby pozbyć się odkładających się soli czy też glonów. Warto codziennie kontrolować poziom pH dlatego, że przy zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej wartości, rośliny przestaną pobierać potrzebne im do życia składniki odżywcze.

pobieranie składników odżywczych przez rośliny
Pobieranie składników odżywczych przez rośliny

Zdrowe rośliny na wyciągnięcie ręki

Od czasów Babilonu nie zmieniło się nic w kwestii improwizacji i kreatywności w uprawie hydroponicznej. W różnoraki sposób możemy rośliny sadzić i "zasilać" wodą z pożywieniem, tworzyć ogrody wertykalne.

Możemy powiesić do góry nogami plastikową butelkę z uciętym dnem, posadzić tam roślinę i być dumnym z najprostszego rodzaju hydroponiki zawieszonej przy oknie. 

Możemy też kupić gotowe, przemyślane systemy hydroponiczne i podłoża do nich przygotowane, jeżeli nie mamy ochoty i czasu na improwizację. Obecnie na rynku istnieje wiele tego typu systemów, więc każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego.

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl