Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych

0

Gdybyśmy spytali naszych dziadków, na jakim podłożu uprawiali bądź uprawiają rośliny, zapewne wszyscy zgodnie odpowiedzieliby, iż robią to w ziemi. Ale z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie.

Jakie podłoże uprawowe wybrać?

Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego? Aeroponika? Hydroponika? A może wełna mineralna? Kokos? Ten wpis zawiera podstawowe informacje na temat najpopularniejszych podłoży uprawowych oraz ich właściwości, a także ich wady i zalety.

ziemia do uprawy roślin

Podłoże uprawowe

Ziemia jako podłoże uprawowe

Zaczniemy oczywiście od najpopularniejszego podłoża do uprawy roślin, które znają wszyscy, chodzi oczywiście o ziemię. Ziemia to mieszanina substancji pochodzenia organicznego i mineralnego. W zależności od swojego składu może mieć różną barwę, strukturę, pojemność wodną, zawartość składników pokarmowych oraz parametry takie jak odczyn pH.

Uprawiając w glebie możemy zostawić sprawy naturze trochę bardziej niż w przypadku innych podłoży. Nie musimy tak rygorystycznie kontrolować parametrów takich jak pH czy EC ponieważ ziemia ma właściwości buforujące. Nie znaczy to, oczywiście, że możemy z kontroli pH zrezygnować całkowicie, ale w porównaniu do hydroponiki odchylenie o 0.5 jednostki nie zrobi roślinom szkody.

Uprawa w glebie (szczególnie organicznej) zapewnia możliwie najlepszy smak plonów, co z pewnością jest kolejną zaletą takiej uprawy. Ziemia ma również swoje wady. Największa z nich to taka, że zajmuje sporo miejsca, przez co jest trudna w transporcie oraz magazynowaniu.

Ziemia to świetne podłoże dla wszystkich zaczynających swoją ogrodniczą przygodę z uprawą roślin oraz tych, dla których jakość produktu końcowego jest najważniejsza.

włókno kokosowe do uprawy

Włókno kokosowe do uprawy

Ciekawa uprawa w kokosie

Po ziemi przyszedł czas na podłoże dla laika na pierwszy rzut oka bardzo podobne do ziemi, a jednak różniące się od niej diametralnie. Jest to włókno kokosowe. Podłoże pozyskiwane jest podczas przetwórstwa orzechów kokosowych jako odpad. Ten rodzaj podłoża, to tak zwana pasywna hydroponika. Ponieważ jest to podłoże jałowe, musimy dostarczać roślinom wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, makro i mikroelementów w bezpośrednio przyswajalnej formie.

Uprawa w kokosie wymaga szczegółowej kontroli pH, a bardzo przydatna jest również kontrola EC. Rośliny rosnące w coco nawozimy z każdym podlewaniem które powinno odbywać się codziennie. W przypadku dużych upraw w kokosie, najlepszym sposobem na nawadnianie będą systemy nawadniania kropelkowego, które będą automatycznie podawały pożywkę do pojemników z roślinami.

Odczyn pH powinien być nieco niższy niż podczas uprawy w glebie. Dla większości roślin będzie to pH na poziomie około 5.8-6.0. Do uprawy w coco należy używać nawozów do tego przeznaczonych. Dla osoby uprawiającej w glebie może to brzmieć jak czarna magia, natomiast w praktyce nie jest to nic skomplikowanego, a szybki wzrost roślin oraz obfite plony wynagradzają wszystkie dodatkowe zabiegi.

Coco ma jeszcze inną zaletę, można je kupić w postaci sprasowanych kostek, które wystarczy wrzucić do pojemnika z wodą, aby otrzymać gotowe podłoże. 100 L włókna kokosowego możemy spokojnie przenieść w plecaku. Coco występuje również w postaci specjalnych mat kokosowych, które przeznaczone są do uprawy wraz z automatycznymi systemami nawadniania.To świetne rozwiązanie dla wielkopowierzchniowych upraw szklarniowych.

uprawa w hydroponice
Uprawa w hydroponice

Wydajna hydroponika

Po kokosie przyszedł czas na hydroponikę. Hydroponika jest to uprawa roślin w wodzie. Tak w wodzie. Woda również może być świetnym podłożem do uprawy roślin. Wystarczy jedynie wzbogacić ją w składniki odżywcze, nadać jej odpowiedni odczyn pH oraz napowietrzyć.

Rośliny w hydroponice rosną w niewiarygodnym tempie oraz wydają nadzwyczaj wysokie plony. Nie jest to nic nowego. Pierwsze prymitywne uprawy hydroponiczne były znane już Aztekom, którzy uprawiali swoje poletka w postaci pływających wysepek.

Mimo, że nie posiadali zaawansowanych systemów hydroponicznych, czy specjalistycznych odżywek do hydroponiki, potrafili z tej metody uprawy wyżywić cały swój naród. Jest to niebywałe osiągnięcie. Uprawa w hydroponice, poza dużymi plonami i szybkim wzrostem roślin, ma jeszcze inny plus – oszczędność wody.

Podczas, gdy w przypadku standardowej uprawy w glebie woda nieustannie z niej paruje, zamknięty system hydroponiczny znacznie ogranicza to zjawisko. Systemy hydroponiczne różnią się od siebie sposobem działania, jednak w każdym z nich chodzi o to samo – dostarczenie korzeniom rośliny jak najlepiej natlenionej pożywki.

wełna mineralna do uprawy

Wełna mineralna do uprawy

Wygodna wełna mineralna

Uprawa hydroponiczna może być również prowadzona na podłożach innych niż sama woda. Przykładem może być np. wełna mineralna. Podłoże bardzo popularne w uprawie pomidorów szklarniowych. Wełna mineralna zrobiona jest ze skał bazaltowych, które topione są w temperaturze 1500 stopni C, a następnie przerabiane na wełnę. W uprawie roślin najczęściej stosuje się kostki lub maty z wełny mineralnej.

Podłoże to jest obojętne chemicznie oraz nie zmienia pH pożywki. Najlepiej używać wełny mat i kostek z wełny mineralnej, w połączeniu z systemami automatycznego nawadniania lub z nawadnianiem kropelkowym. Wełna mineralna zapewnia optymalny dopływ tlenu do korzeni oraz świetnie przewodzi wilgoć.

Keramzyt do uprawy roślin

Keramzyt do uprawy roślin

Pomocny keramzyt

Keramzyt, jest to kolejne, bardzo popularne, podłoże hydroponiczne. Ludzie chętnie uprawiają w keramzycie, ponieważ jest to podłoże tanie, bardzo łatwo dostępne, a przy okazji można go używać wielokrotnie. Po za tym jest on obojętny chemicznie i nie reaguje w żaden sposób z pożywką. Wykonany jest z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Występuje w postaci twardych, porowatych kulek o brązowej barwie.

Podłoże to zapewnia optymalne warunki korzeniom roślin. W uprawach ziemnych znalazł zastosowanie jako drenaż chroniący korzenie przed zgniciem w przypadku przelania oraz jako materiał ściółkujący. Czasem również miesza się go z glebą jako odpowiednik perlitu.

Perlit do uprawy roślin
Perlit do uprawy roślin

Wielofunkcyjny perlit

Kolejnym podłożem, które omówimy jest perlit. Jest to skała pochodzenia wulkanicznego o białej lub białawej barwie. Perlit ma strukturę podobną do styropianu, jest bardzo lekki i bardzo mocno porowaty. Znalazł on szeroki wachlarz zastosowań w ogrodnictwie, głównie jako dodatek do podłoży ziemnych oraz czasem kokosowych.

Czysty perlit wykorzystuje się do ukorzeniania klonów (sadzonek, szczepek) a wymieszany z wermikulitem stosowany jest jako podłoże hydroponiczne w metodzie uprawy zwanej "hempy buckets". W mieszankach ziemnych ma za zadanie spulchnić glebę oraz dostarczać powietrze do korzeni.

Perlit powinien stanowić około 20-30% mieszanki ziemnej. W tej ilości najlepiej spełnia swoje zadanie. Jest to materiał stosunkowo tani i łatwo dostępny.

Aeroponika

Rośliny mogą rosnąć również bez jakiegokolwiek podłoża – jest tak w metodzie uprawy zwanej aeroponiką. W uprawach aeroponicznych korzenie roślin zawieszone są w powietrzu, wewnątrz systemu, gdzie regularnie, co kilka minut opryskiwane są roztworem pożywki o odpowiednim odczynie pH oraz odpowiednim poziomie EC.

Ta metoda zapewnia zdecydowanie najlepsze plony oraz najszybszy wzrost roślin. Dzieje się tak dlatego, że korzenie wiszące cały czas w powietrzu, dostają maksymalnie dużą ilość tlenu, a cykliczne opryskiwanie roztworem pożywki zapewnia roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy wam wprowadzić się w świat podłoży uprawowych i wytłumaczyliśmy tym najbardziej początkującym "z czym to się je". Staramy się zamieszczać jak najwięcej tego typu wpisów na naszym blogu, aby uprawa roślin z czarnej magii przeistoczyła się w pasję każdego z was :)

Pozdrawiam Mr Grow :)

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl