Wpływ pH na wzrost roślin

0

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta oraz woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH.

Jak pH wpływa na rośliny?

Odczyn pH czyli odczyn kwasowości gleby odpowiada za przyswajalność pierwiastków przez rośliny. Gdy gleba ma zbyt wysoki lub zbyt niski odczyn pH wtedy niektóre pierwiastki stają się przez nie niemożliwe do pobrania i stąd właśnie pojawiają się niedobory.

prawidłowe ph gleby

Większość roślin najlepiej czuje się w glebie o odczynie lekko kwaśnym 5,5-6,5 pH. Są też takie które lubią rosnąć w glebach kwaśnych lub zasadowych. Kluczem do udanej uprawy jest wiedza w jaki odczyn pH jest najlepszy dla danej rośliny i zapewnienie jej go w warunkach domowych. Poza odpowiednim pH gleby ważny jest również prawidłowy odczyn pH wody którą podlewamy rośliny, ponieważ gleba po pewnym czasie przyjmuje pH wody którą dostarczamy roślinom.

Czym i jak sprawdzać odczyn pH wody oraz gleby

Zatem jak regulować i czym sprawdzać odczyn pH gleby oraz wody? Aby wiedzieć na czym stoimy najpierw musimy sprawdzić pH naszej gleby w której mamy zamiar uprawiać rośliny.

badanie ph metrem

Miernik elektroniczny pH

Jeśli jest to sprawdzona, pewna ziemia kupiona w sklepie a na opakowaniu podany jest jej odczyn pH można pominąć ten punkt, jeśli nie możemy to zrobić za pomocą elektronicznego miernika pH lub zwykłego, prostego testera pH gleby.

Plusem tego pierwszego jest to iż zwykle są to urządzenia bardzo dokładne, mają jednak 2 wady – trzeba je kalibrować za pomocą specjalnych fluidów oraz są one zwykle drogie. Testery pH oparte na płynie Heliga są tanie oraz nie trzeba ich kalibrować natomiast nie są tak dokładne jak miernik elektroniczny. Jeśli dysponujemy miernikiem ph do wody to odczyn ph gleby możemy sprawdzić w następujący sposób.

Do naczynia wrzucamy około garści gleby i zalewamy ją wodą destylowaną. Po odczekaniu kilku minut przecedzamy ziemię przez drobne sitko po czym przepuszczamy przez lejek z filtrem do kawy. Sprawdzamy ph wody która powinna przyjąć odczyn ph gleby. Odczyn wody możemy również sprawdzić miernikiem elektronicznym lub zwykłym testerem kropelkowym np. GHE pH Test.

GHE pH test

badanie ph wody

ph test kropelkowy

Regulatory pH gleby oraz wody

Gdy znamy już odczyn pH naszej gleby oraz wody możemy zabrać się za jego regulowanie do odpowiedniego poziomu. W przypadku gleby wystarczy wymieszać ją z kwaśnym torfem gdy jej odczyn był zbyt zasadowy oraz z wapnem ogrodniczym bądź dolomitem gdy gleba jest zbyt kwaśna. W przypadku wody musimy użyć specjalnych regulatorów pH. Są one oparte na kwasach(azotowym lub fosforowym) lub zasadach.

regulatory ph

Test pH UP i test pH DOWN

Podczas pracy z tymi substancjami powinniśmy zachować środki ostrożności w postaci rękawic oraz okularów ochronnych ponieważ są to substancje żrące które w przypadku dostania się do oczu mogą spowodować poważne uszkodzenie wzroku a na skórze powodować bolesne oparzenia.

Gdy znamy już początkowy odczyn pH naszej wody możemy wyregulować go preparatami pH Up lub preparatami pH Down o ile woda tego wymaga. Preparaty te dodajemy w naprawdę małych ilościach. Najlepiej za każdym razem po dodaniu małej ilości pH Plus lub pH Minus sprawdzać czy pH osiągnęło pożądaną wartość.

Pamiętaj, tylko odpowiedni odczyn pH gleby oraz wody zapewni zdrowy wzrost roślin a w rezultacie obfite plony.

Poniżej wrzucam tabelkę z wykresem dostępności składników pokarmowych w zależności od odczynu pH:

wykres wplywu ph na przyswajanie skladnikow odzywczych

Pozdrawiam, Michał MrGrow :)

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl