Ziemia do uprawy roślin

0

Wydajne podłoże uprawowe

Ziemia - najpopularniejsze podłoże do uprawy roślin. Bije na głowę wszystkie inne podłoża uprawowe. Zresztą jak mogłoby być inaczej skoro jeszcze do niedawna było to jedyne znane ludziom podłoże służące do uprawy. Uprawa w ziemi jest najbardziej naturalną metodą, pozwala osiągnąć plon stosunkowo małym nakładem pracy i w prosty sposób.

Klonowanie pomidorów MrGrow.pl Zabrze Growshop uprawa organiczna

Właściwości ziemi do uprawy roślin

            Ziemia odpowiednia do uprawy roślin, charakteryzuje się wysoką zawartością próchnicy (widać to po czarnym kolorze ziemi) oraz pulchną strukturą, zapewniającą odpowiednią ilość tlenu korzeniom.  Kolejną ważna cechą jest bogate życie w glebie, ziemia musi być przepełniona mikroorganizmami, które dbają o równowagę i stabilność parametrów takich jak np. pH. Ziemia do marihuany w krajach w których uprawa jest legalna, ma też takie właściwości. Gleba wyjałowiona to gleba w której brakuje dwóch podstawowych rzeczy - próchnicy i mikroorganizmów. Wśród mikroorganizmów poza bakteriami glebowymi obecne są również grzyby i bezkręgowce takie jak np dżdżownice.

Producenci ziemi do uprawy indoor

            Czołowi producenci z branży ogrodniczej prześcigają się wzajemnie w stworzeniu super-gleby. Podłoża firm takich jak: Canna, Plagron, Atami czy BioBizz to podłoża wręcz idealne.

Ziemia do uprawy kwiatów Canna Terra Professional MrGrow.pl Growshop Zabrze

Charakteryzują się doskonałą pojemnością wodną, dzięki czemu roślinom nie grozi przesuszenie. Podłoża te są pulchne i bogate w tlen, dzięki wysokiej zawartości perlitu. Zawierają także najwyższej jakości nawozy, dzięki którym rośliny otrzymują dawkę składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Nic dziwnego więc, że produkty tych firm, w Holandii czy w Kanadzie, często są stosowane jako ziemia do marihuany. W naszym kraju jest to jednak nielegalne dlatego nie polecamy łamania prawa.

Podłoże ziemia do uprawy roślin w Holandii stosowane do uprawy marihuany. W polsce jest to nielegalne

Rodzaje ziemi do uprawy roślin

            Mnogość podłoży do uprawy sprawia, że każdy grower znajdzie coś dla siebie. Podłoża zwykle dzielą się na te organiczne i te nawożone składnikami mineralnymi. Możne je również rozdzielić ze względu na ilość składników pokarmowych dla roślin. Ziemia typu lightmix - lekko nawieziona, zawierająca małą ilość składników pokarmowych. Tego typu podłoże jest odpowiednie do kiełkowania i małych sadzonek, które dopiero rozwijają swoją bryłę korzeniową.

Ziemia biobizz lightmix lekko nawieziona dla szczepek i sadzonek Mrgrow.pl growshop Zabrze

Z kolei podłoża allmix, zawierają dużą ilość nawozów, wystarczającą na kilka tygodni życia roślin. Co bardzo istotne, większość tych podłoży ma idealny dla przeważającej ilości roślin, odczyn pH (5.8-6.6) a także są wolne od szkodników i patogenów.

Ziemia nawieziona Plagron all-mix dla roślin podłoże uprawowe MrGrow.pl Zabrze grow shop

            Ważnym aspektem jest również ilość ziemi jaką dajemy roślinom. Duża roślina wymaga odpowiedniej ilości gleby by móc odpowiednio wykształcić system korzeniowy - zdolny pobrać odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych.  Musimy pamiętać, że im więcej miejsca zapewnimy korzeniom rośliny tym większa ona urośnie i wyda większe plony. O ile roślinie nie przekraczającej 100cm wystarczy standardowa doniczka o pojemności 11l, to większym okazom należy zapewnić odpowiednio większy pojemnik.

            Warto również zastanowić się nad użyciem keramzytu lub innego materiału ściółkującego tak, aby ograniczyć parowanie wody z doniczki i przesychanie, a w rezultacie jałowienie górnej warstwy podłoża.

Komentarze do wpisu (0)

Najnowsze artykuły
Przewodnik po najpopularniejszych podłożach uprawowych.

Z czasem nawet tak naturalna rzecz jak uprawa roślin rozwinęła się na tyle, iż na chwilę obecną mamy wiele rodzajów podłoży uprawowych, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Mnogość ta pozwala obecnym ogrodnikom na odrobinę fantazji. Uprawa tradycyjna w glebie, a może coś bardziej innowacyjnego ? Aeroponika ? Hydroponika ? A może wełna mineralna ? Kokos ?

Herbatki aktywowane - najlepszy organiczny nawóz na świecie.

Herbatka aktywowana to nic innego jak kompost lub inna materia organiczna, którą wrzucamy do wody z melasą, będącej pokarmem dla bakterii. Teraz wystarczy tylko napowietrzać całość przez 24-48 godziny za pomocą pompki powietrza i kamienia, które kupimy w sklepie akwarystycznym. Duża ilość pokarmu oraz tlenu pozwala mikroorganizmom na rozmnażanie się w szybkim tempie. Powodzenie upraw organicznych zależy głównie od mikroorganizmów takich jak: bakterie czy grzyby które to rozkładają materię organiczną na składniki bezpośrednio przyswajalne dla roślin.

Wpływ ph na wzrost roślin.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się czemu twoje rośliny nie rosną poprawnie, mają niedobory pierwiastków mimo iż rosną w odpowiednio nawiezionej i bogatej w składniki pokarmowe glebie, odpowiedź jest prosta. Gleba ta, a i być może woda którą podlewasz rośliny, miała nieodpowiedni odczyn pH. Odczyn pH czyli odczyn kwasowości gleby, odpowiada za przyswajalność pierwiastków przez rośliny. Gdy gleba ma zbyt wysoki lub zbyt niski odczyn pH, wtedy niektóre pierwiastki stają się przez nie niemożliwe do pobrania i stąd właśnie pojawiają się niedobory.

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl